kayan yazı paneli ile haberlesme

Başlatan murat79, 30 Aralık 2005, 23:04:25

murat79

arkadaslar  elimde  30*104 luk  bir  kayan yazı  paneli  var  ben  bu  panele pc  ile  yazı  yukluyorum  ve  bu  yazı  kaymaya  baslıyor  şimdi ben  bunu  pc  ile  değilde  pic  icinde  bulunan  yazıları  yazdırmak  istiyorum  neden  pc  değilde  pic  diceksiniz  simdi  ben  bunu  pic den  yazdırmak  istememin  en  başlıca  sebebi panele  yazıyı  rf  modulle  yollamayı  dusunuyorum  diceksiniz  ki  şimdi  bunda  sorun  nerde  pc  nin  com portuna  bagla  rf modulu  biger  tarafada bagla  rf  modulu  yolla  yazıyı  işte  bu  sekilde  değilde  ben  pc  kullanmak  istemiyorum  bunun  yerine  transmit  yapacak  olan  pic de  daha  onceden  girilmiş  30  kadar  yazı  olacak  ben  pic  e  baglı  butonlardan  birine  bastıgımda  tanımlı yazılardan  birini  rf  le  gonderecek  diger  bir  butona  bastıgımda  ise  başka  bir  yazıyı  post  edecek  bunu  nasıl  yaparım  sizce bunu  bir  turlu  kafamda canlandıramadım arkadalar yardımlarınızı  bekliyorum
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

Veli B.

Harici olarak bir pic üzerinde yazıyı tutamayacağına göre beraberinde eprom kullanacaksın demektir.Bunun yerine sistemin üzerine bir defaya mahsus pc ile 30 yazıyı yükle ve yine basit bir modül ile ve picle sadece 6 bit bilgi gönder.senin verdiğin id coda sahip olan yazı seçilip o adresten itibaren okunsa ve displaye aktarılsa kolay olmaz mı.Buraya kadar anlattıklarımı (yazdıklarına istinaden söylüyorum) rahatlıkla yapabilirsin.

murat79

sevgili katana  sağolasın  anladım sanırım  peki bu  durumda  elimdeki  panelin  uzerindeki  kontrol unitesini  cıkarıp yerine  pic  olanımı  tak  diyorsun  ? cunki elimdeki  panelde  at89c4051  kullanılmıs  bunun  la  pic  i seri  haberlestirebilirmiyim bilmiyorum  sanki  atmel  i  comple  iptal  edip  yerine  picli  devreyi kurmak  ban  daha  kolqy  olacak  gibi  geliyor en  azından  pic  i  rf  modulle  haberlestirmek  bildgim  bir  işlem  :)
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

murat79

arkadaslar  bu elimdeki  panelin  8051  ile  yapılmıs  olan  kontrol  unutesini  kaldırıp  yerine  pic  li  bir  devre  kullansam  olacak sanırım ef  haberlesmesi  lakin  dotmatrix  yazı  yazdırmanın  mantıgını  hiic  bilmiyorum  acaba  basic  de  yaptıgımız  gibi ldc  panel  de  yazı yazdırma  mantıgı  ile '' selam bu bir  denemedir " gibi  yazıp  parelel  baglasak calısırmı  bu  led  panel  yoksa  5x7 12 port  kullanıp  tek  tek  bu  portları  tarayarak  mı  yazmak  lazım  :(

peko

Sanırım "arama" kısmı bu soruna çok açık yanıtar verecektir.. Aynı şeyleri
tekrar yazıp üzerinden geçmeye gerek yok diye düşünüyorum.
Konu hakkında daha önceden yazılmış bir çok bilgi mevcut, takıldığın biyer olursada o başlıktan devam edebilirsin..

kolay gelsin..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

murat79

peko  kardes  sanırım sen  soruyu  tam  olarak  okumadan  cevap  yazmıssın  once  soruyu  tam olarak  oku  istersen  bu  tarz  bir  soru  bord da  yok  tamam  kayan  yazı  kısmı  evet  var  ama  rf  le  kayan  yazı  panelindeki  yazıları  değiştirme  kısmı  yok  yada  ben  bilmiyorum  cunkı  arama  kısmını  bastan  sona  taradım  ama  rf  le  kayan  yazıya  karakter  gonderme  hakkında  bir  bilgi  goremedim  ????

stlg

Sevgili murat79
Arkadasım kayan yazı o kadar kolay bir olay değil sen once ne yapacagına karar vermelisin eski sistemini tamamen iptalmi edeceksin yada yanlızca displeyinimi kullanacaksın displeyin nasıl surulmus ,once onu bilmemiz lazım sonra iki tarafada picli bir devre tasarlayıp en son yazılımını hazırlamamız gerekir en son olarakta rf ile iki pici nasıl haberleştiririz on bakmamız lazım  peko kardesin dedigi gibi bordda bu işlemlerle ilgili farklı bolumlerdede olsa  ilgili pek cok konu var onlarıda birleştirmek sana dusuyor sen yapacagın işlemlere bir şekilde başla takıldıgın noktalarda sana yardımcı olmaya hazırız kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

murat79

stlg kardes  benim  rf  modullerim  su  an  biribiri  ile  seri  olarak  haberleşiyor  bu  kısımda  bir  problemım  yok  yani  istediğim  veriyi  istedigim  şekilde  diger  tarafa  iletmekle  ilgili  bir  sıkıntım  yok  zamandan  tasarruf  amaclı  5x7x16 lik  bir  led  panel  satın  aldım  calısmasını  incelediğimde  ise  icerisinde  bir  8051 işlemci  1 adet  24c 32 eprom birde  ne  oldugunu  bilmedigim pcf8583p  diye  bir  entegre  var  kanatimce  resi  girilen  carakter  ler  bunda  eproma  yazılıyor  ve  yazım  işlemi  bittikten  sonrada  epromdan  okuyarak  panele  suruluyor  panele  surme  işleminde  1 adet 74hc594n  ve  1  adet 74hc14ap  kullanılmıs  ben daha  once  hiç  atmel  mcu  ile  calısma  yapmadım  nasıl  calısır  ne  tarz  işlemler  yapar  bilmiyorıum  yalnız bu  panele  yazı  yukleme  işlemi  pc  tarafında  calısan  bir  programla  yapılıyor  bu  programam  yazınızı  yazıyorsunuz  yukle  diyorsunuz  panel  elektriği  kesiliyor ve yukleme  yapılıyor  daha  sonra  yukleme  bittikten  hemen  sonra  yukledigimiz  yazı  panelde  beliriyor  elimdeki  panelden  anladıgım  calısma  sekli  bu  şimdi  gelelim  benim  yapmak  istediğime  ben  bu  panele  rf  modulle  bilgi  yollamak  istiyorum  ama  modullerimdfen  birini  pc  ye  digerinide panele  baglayıp aynı  programı  kullanarak veri  yollamaya  calıstıgımda  panelde  hiç  bir  işlem  gerceklesmiyor  sanırım  panel  tarafında  datanın  geldiğini  belirten  bir  bacak  kullanılıyor  oysa  rf  sadece  rx  olarak  geldigi  için  bunu  panel  algılayamıyor  işte  bu  aşamada  bende  dusundumki  ben  atmel  işlemciye  mudahale  etsem  bile  kodlar  elimde  olmadıgı  için  bir  degişiklik  yapamıcam  ve  kodları  yazarkende  cok  zaman  kaybedicem  cunki  mcu  yu  hic  tanımıyorum  bunun  yerine  pic877 ile  bir  kontrol  kartı  kuyllansam  ve  bu  kontrol  kartını  sadece  seri  haberlesme  mantıgında  kursam  rf  den  gelen  bir  veriye  karsılık  bir  yazı  yazdırsam  olurmu  olursa  bunu  en  mantıklı  hangi  yolla yapabilirim  bu konuda  yardım  oneri  ve  mumkunse  ornek  lerle  anlatım  istemiştim  olay  bu  yani  
yardımlarınız  için  şimdiden  teşekkürşer  ve  iyi  calısmalar

picusta

PC'den Atmel'e modül üzerinden iletisim kuramamanin bence nedeni su:
normalde asenkron seri haberlesme oldugu için ve RS232 ile yapildigi için haberlesme hizi 115Kbaud'a kadar çikabilir . Oysa araya rf modül koyarsan (mesela UDEA'nin ASK modülasyon yapan AT(R)X-34) hiz ancak 2400 baud'da ulasir. Gereken hizda iletisim yapamayacagin için asenkron iletisim de çöker (sabit bir hiz gerekiyor).
PIC ile yapmak istedgin PIC 'i bir buffer olarak kullanman, böylece PIC düsük hizda verileri alacak, bir miktar biriktirdiginde gereken hizda (2400'den daha hizli) atmel'e gönderecek. Bu hizi bulman için ya deneme yanilma yapacaksin, yada osiloskopla.
Ayrica seri iletisimde dedign ilave sinyaller handshake sinyalleri (hardware Xon Xoff). Bu uygulamada olmaz diye düsünüyorum (niye mikro denetleyicinin bir-iki bacagindan mahrum kalalim ), varsa PIc ile halletmek gerekioyor.
Osiloskop'ta sinyalleri inceleme firsatin varsa epey yardimci olur.
Eger iletisim hizini biliyorsan ve o hizda kararli çalisabilen rf modülün varsa PIC ile ugrasmana gerek kalmayabilir (ama daha ucuz bir çözüm oldugunu sanmiyorum)