lpt portdan binary kodları okumak

Başlatan murat79, 07 Ocak 2006, 13:09:53

murat79

arkadaslar  lpt  portdan  gelen  d0-d7 portlarından  gelen  binary  kodları  bir  pic  ile  okuyup bir  geşiskende  yada  eepromda  saklamak  ve  istedigim  2  kod  arasındakileri  gene  bir  degişkende  birleştirip  serout  ile  gondermek  istiyorum  bunu  nasıl  yaparım  acaba  sole  dusunun  olayı  printer  portdan  yazıcıya  gonderilen  char  karakterlerini  yakalayıp  onları  bir  degişkende  birleştirip  daha  sonra  bir  database  e  yazmak  istiyorum  bunu  nasıl  yaparım  yada  elinde  bu  konu  ile  ilgili  bir  ornek  olan  arkadas  varsa  cok  sevinirim
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

SpeedyX

Bilgisayar programı örneği mi istiyorsun, yoksa pic mi? pic ise basit, pc ise hangi dil lazım? pascal olur mu?

murat79

hocam pic  için  ornek  istiyoırum  mumkunse  pbp  ile  yok olmadı  c  de olur  ama pbp  daha  cok  vakıf  oldugum  bi  dil
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

murat79

ustadım  ben  bunu  aslında  printer  a  gelen  bilgileri  char char  okuyup  bir  kelime  olusturmak  ve  bu kelimeyi  bir  database  yazmak  istiyorum  takıldıgım  konu  binary  kodları  surekli  okumam  gerekmesi  onu  surekli  olarak  okuma  kismini  değilde sadece  bir  kere  okumayı  becerebildim  ornek  :

oku var byte  
portb=oku

gibi  bişi  dusundum  olacagını  sanıyorum  ama  dedim  ya  bunu  bir  dongu  içine  almak  lazım  onu  nasıl  yaparım  bilmiyorum  birde  paralel portdan  gelen veri  yi  direk  port  a  aktarıcam sanırım  voltaj  seviye  sorunu  yasamayız  değilmi  rs232  de  oldugu  gibi  ?

SpeedyX

Hocam voltaj seviye sorunu olmaz, printere gelen bilgileri nasıl alacağını tam olarak biliyorum desem yalan olur ama lpt de 8 tane çıkış, 4 giriş ve birkaç tane de flag diyebileceğimiz pin var. windows printer ile bağlantı kuruyor ve printer meşgul olmadığı zamanlarda veri yolluyor, verileride tane tane yolluyor, bunu biliyorum, printer haberleşmesini araştırman gerekecek, gerisi normal veri alır gibi, herhangi bir fark yok

database derken, yine pc deki bir db olmayacak sanırım, eeprom vb..

http://et.nmsu.edu/~etti/fall96/computer/printer/printer.html

http://www.doc.ic.ac.uk/~ih/doc/par/

murat79

aslında  aldıgım  verileri  bir  gprs modulle  internet  uzerindeki  bir  database  basıcam  onun  için  once  printer  a  gelen  veriyi  okuyuk  daha  sonra  pic  içinde  convet etmem  lazım  daha  sonra  start text ve end text  karakterlerine  eşit  gelen  binary  kodlar  arasında  kalan  tum  karakterleri birleştirip  at komutlarının  arkasında  bir  get  komutu  ulusturarak  veri  tabanına  bir  kelime  tarih  gibi  şeyleri  yazmak  asıl  amacım  bunun  için  ilk  aşama  olan  portb  ye  bagladıgım  printer  a  gelen  bilgileri  okumakla  başladım asıl  yapmaya  calıstıgım  tum  olay  ise  yukarıda  yazdıklarım  :) konu  ile  ilgili  arkadaşların  fikir  varsa  ornek kod  ve  tum  algoritma  yada  yol  şeması  hakkındaki  goruslerini  bekliyorum  

Herkese  şimdiden  teşekkurler

CoşkuN

Aklıma ilk gelen paralel portun 8 bitlik data portunu kullanmak.Tabi pc bilgileri yollarken picle iletişim halinde olması gerekir.Diğer portların bir biti de haberleşme için kullanılabilir.Paralel porttan 8 bitlik bilgiyi visual basic de inpout32.dll dosyası kullanılarak gönderilebilir...

murat79

kullandıgım  sistemde  işletim sistemi  olarak  dos  6,22 kullanılıyor  + yazılama  herhangi  bir  mudahale  sansım  yok  cunki  yazılımı  yapan  firma  ortalarda  yok  artık  yaklasık 13-14  sene  once  yuklenmiş  makinelere  bu  yuzden  printer  e  yolladıgı  bilgileri  bit  bit  okumayı  dusundum zaten eger  yazılım  olarak  destekleyebilseydim  sistemi  soyledikleriniz  dogruydu  ama  dediğim  gibi  aslında  sistemi şöyle  algılayın  isterseniz  bir  yazılım  var  benim  almak  istedigim  bilghileri  printer  a  yolluyor  herseferinde bende  belli  aralıklarla printer  port u  kontrol edip  eger  start of text  karsılıgı  gelem  binary  kodu  yani  00000001 i  aldıgımda  okumaya  baslıcam mesela  peş peşe  bitleri  okudum ve  sonunda  string  yada  degişkene  end of text e  karşılık gelen  binary  kodları  okuyana  kadar  devam ettim  ve  arada  kalan  tum  bit  bilgisini  birleştirerek  değişkenden  okudum  sonucunda  artık  elimde  (ali) gibi  bir  yazı  olustu  bunu  serin ile  gprs  module  su  sekilde  yollamalıyım  (kodları sallıyorum su an ) ATDT#baglan , ADBGL#http//www.datasayfasi.com/data/insert.php#get?ali   olarak  yaz  bu sayede  gprs  modulum  artık  portdan aldıgım  bilgiyi  internet  de  bir  database  e  yazmiş  oldu  yapmak  istediğim  genel olrak  bu  yalnız  dikkat  edilmesi gereken  asıl  konu su  arada  bir windows bari  bir  işletim  sistemi yok  bu  dataları  tamamı  ile  printer  port dan  bit  bit  okunacak

CoşkuN

Basic dilinde birşeyler yapılabilir mi diye düşünüyorum.BASIC'de porttan okumak için komut var IN komutuydu galiba.Netten basic compiler diye aratırsanız birşeyler çıkabilir.Help dosyalarında da komutun kullanımı ile ilgili bilgiler var.Dos'ta çalışmak için en ideali basic gibi görünüyor.Tabi c derleyicisiyle de çalışmak mümkün