lm317

Başlatan murat79, 10 Ocak 2006, 20:04:34

murat79

arkadaslar  lm 317  kullanarak  3,8 volt  besleme  elde  etmeye  calısıyorum ama  bu  lm317  nın  cok  faklı  bir  bacak  sıralaması  var  sanırım  7805  e benzemiyor  sanırım  en azından onun  gibi  bagladıgım zaman  hic  bir cıkıs  elde  edemiyorum  bu  meret  den  3.8 vol  u  nasıl  alırım  bilen  varsa  bana  bacak sıralaması  ile  anlatırsa  cok  sevinicem  :)

bu arada  herkeze  hayırlı  bayramlar
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

Erol YILMAZ

Kisaca, 7805 sabit gerilim uretir, LM317 ayarlanabilir regulatordur.

Ayari ve pin baglantisi icin datasheetini incelersen cevap bulacaksin.

http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf

timpati

LM317 için bacak sırası (önden -yazılı taraf- bakılınca) adj (ayar), out (çıkış) ve in (giriş)'dir. 3.8 volt çıkış almak için (girişin en azından 7volt olmalı ve 40voltu geçmemeli. entegrenin vereceği akım maksimum 1.5A civarında) standart değer olan 240 ohm (bulamazsan 220 ohm kullan) direnci adj ile out pinleri arasına bağlayacaksın ve adj bacağından sıfır potansiyeline hesap gereği 490 ohmluk bir direnç takmalısın (bunu bulamayacağın için 470 ve 22 ohmluk iki direnci seri bağla- 220 ohm direnç kullanmışsan bu kez şaseye gidecek direnç değeri 450 ohm civarı yapıyor, onun içinse 270 ve 180 ohmları seri bağlarsın).
yani entegreye iki (veya üç) direnç eklemekle istediğin gerilimi alabilirsin (1.2 ile 37 volt aralığında)
why mr. anderson, why ?

timpati

pardon, formülü yazmayı unutmuşum. merak edenler için:

Vçıkış=1.25x[1+(P/R)]

burada,
P:pot (veya ayar-şase arası direnç)
R:sabit direnç (ayar-çıkış arası direnç, tipik değer 240 ohm)
why mr. anderson, why ?