acil 12voltla çalışan 500watllık anfi devresi

Başlatan kalem, 20 Ocak 2006, 11:40:17

trexmilennium

bir saattir gülüyorum....
500W ha?
inverter ile 12Vu 70-80V'a çevir 200-300W lık bi anfiyi çalıştırabilirsin!

aYe

@kalem

Selam, sanırım yenisiniz dolayisiyla öncelikle hoşgeldiniz.
http://www.tripath.com/pb0105A.htm
Class-T için çok temiz bir çözüm sunmuşlar.
Çıkış Class-D tipi; üçgen taşıyıcı frekans ile ses frekansinin modülasyonu sonucu oluşan pwm ile half bridge bağlı mosfet'lerin sürülmesi ve çıkışta LC alçak geçiren filtre ile taşıyıcı frekansin filtrelenmesi durumu.
Girişleri klasik Class-AB.
Çıkışları bridge mode yaparsan 1000W alirsin ama o durumda stereo için iki tane kullanman gerekir.
Yapacağin inverter ise +-70'den +-148'e kadar olabilirmiş saniyorum.
İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aYe

@Kalem

Selam arkadaşım, görüyorum ki üçüncü 500W'lik anfi konusunu da açmışsın, hayirli olsun ancak tamamen aynı isimli 2 ve biraz farkli isimli 1 toplamda 3 konu oluşturmanın biz okuyanlardan çok yardım bekleyen sana zararı olur. İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

trexmilennium

Peki bu class T de LC elemanlarının değerleri çok kesin değerler mi olmalı?
Yani tutturamasak veya kalitesiz malzeme kullansak nasıl olur ki?

aYe

Ses en fazla 40khz desek taşıyı üçgen frekans 250khz civarindadir. Filtrelemek çok da hassas sinirlar içinde olmasada troid core'un 250Khz lik seçilmesi lazim bir ara troid renk kodlarini biliyordum ama şu an aklimda değil. Benim kontrol yöntemim şöyleydi; Girişi osiloskop'un 1. kanalına gir, çıkışını 2. kanala, osiloskopta girişlerden birini tersleyen bir switch var onu aç 2 kanal için toplama aldir. Çıkışın voltaj ayarını kazanci 1miş gibi olacak kadar düşür , taşıyıcı frekans çıkışa siziyorsa osiloskop ekranında göreceksin. 2. kanal probunu filte öncesine alirsan taşıyıcı frekansı net bir şekilde görürsün. İyi çalışmalar.

peko

------------
V=12v
R=4 ohm
-------------
I = V/R
I = 12(v) / 4(ohm sp)
I =  3A

W = I*V
W = 3*12
W = 36W (Max)

Yani, 12v ile 4 Ohm speaker kullanarak ancak 36W (max) alabilirsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

aYe

Bak o da olur 36 wattlik anfi yap üzerine 500watt yaz.. Zaten herkes öyle yapiyor :D

OG

Aküden 60A çeken 500Watt çıkış veren amplifikatör VAR. İçindeki voltaj invertörünün primeri 1 spirlik bakır şerit. Kaynak makinaları gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam OG hocam,
Alıntı yapılan: "OG"Aküden 60A çeken 500Watt çıkış veren amplifikatör VAR. İçindeki voltaj invertörünün primeri 1 spirlik bakır şerit. Kaynak makinaları gibi.
Arkadaş invertörsüz istiyor. Zaten sizin bahsettiğiniz şekilde kullanılan bir ic önerdim kendisine. Bakır şeritin sebebi frekans yükseldikçe akımın yüzeyden akması yani yüzey ne kadar geniş olursa o kadar yüksek akım çekilebilir. Çoklu sarginin sebebi de bu yüzey arttirma olayı. Bunun böyle olduğunu biliyorum ama tam teknik açıklamasını bilmiyorum.

OG

@tatlisukurnazi
arkadaşı gülme krizi tutmuş, ona söylemiştim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

OG hocam o arkadaşta invertör demiş ama haklısınız gülme krizlikte birşey yok; bilmemek değil, bilmeyene gülmek ayıp diyelim...