cep telefonu ile araç güvenliği hakkında yardım

Başlatan Ryher, 21 Ocak 2006, 18:52:14

Ryher

Mrb . Arkadaşlar. Benim cep telefonu ile araç güvenliği adında bir projem var.
Proje kısaca şu şekilde:
- Araçta bir tel. bulunacak ve bu tel. sayesinde araç sahibine arama yapılacak
- Arama sonunda karşı taraftaki tel. cevaplama yapacak
- Bu cevaplama sırasında kişi araçtaki istediği işlemleri yaptıracak.(Motor durdurma gibi)

Ben bu konu hakkında şu bilgilere ulaştım.
- İlk önce tel. açıldığında basılan tuşları belirleyebilmek için bir entegre(KT3170) entegresi gerekli
-Bu sayede gelen tuş sinyalleri analiz ettirilip bir pic devresi ile istenilen işlem yaptırılabiliyor.
- İkinci aşamada ise bizim araç içerisinden belirlenen bir tel. numarasını arama yaptırmamız gerekli.
- Bunu ise bir MAX 232 entegresi ile yapmamız gerekiyormuş

Bu konulara benzer bir çok şeyi form da ve bir çok yerde buldum. Fakat bazı yazılar kafamın karışmasına neden oldu. Bu arama işlemini yaptırabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim. Bu işlem basamaklarının nasıl olması gerektiğini bana bildirirseniz çok sevinirim. (Özellikle ikinci kısım için)
Mail adresim:ylmztrk@hotmail.com
Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.....

fsan

Alıntı yapılan: "Ryher"İkinci aşamada ise bizim araç içerisinden belirlenen bir tel. numarasını arama yaptırmamız gerekli.
- Bunu ise bir MAX 232 entegresi ile yapmamız gerekiyormuş

Bu işlem basamaklarının nasıl olması gerektiğini bana bildirirseniz çok sevinirim. (Özellikle ikinci kısım için)

merhaba,
ikinci kisim gayet kolay bir sekilde halledilebilir:

Cogu cep telefonlarin arama tusuna arka arkaya 2 sefer basildiginda; son aranan numarayi tekrar arar ;) yani telefonun arama tusuna röle ile baglanti kurulacak,

yada... senin dedigin gibi:
PIC donanim --> AT commands --> max232 --> Telefon kablosu --> Telefon..

kolay gelsin

Petek

KT3170 kullanmana gerek yok. Bir mikrokontrolör ile bu işi halledersin. Max232 ye de gerek yok. Doğrudan mikrokontrolörü telefona bağlayacaksın.

İçerisinde dahili DTMF donanım barındıran (hatta IRDA da olabilir  :D ) bir uc (mikrokontrolor) kullanmanı tavsiye ederim. Bu iş için Cypress'in psoc larını kullanabilirsin. İşlemcinin üstünü de zımparaladın mı kimse senin ne kullandığını kolay kolay anlayamaz. İçindeki iki uart modülünden ikincisini debug amaçlı kullanırsın.

telefon numarası çevirme işi basit. "ATDT03123123123" bunu telefona göçndermen yeterli. Kapatma için de "AT+++" olması lazım. Bir de ses kayıt çipleri var, içerisine kaydedebileceğin farklı mesajları da göndertebilirsin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

otm

merhaba
aşağıdaki devre ve açıklamalar sana fikir verebilir.gerçi burada mantık sms yoluyla kontrol.
http://www.serasidis.gr/circuits/smscontroller/smscontroller.htm

Ryher

Arkadaşlar öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.. Ben yazılımcı olduğum için elektronik konusuna biraz yabancıyım. Bunları benim anlayacagım şekilde aktarırsanız sevinirim. Birde bir çok fikir var bunlardan bana basit ve kolay malzeme temini edilebileceklerimi gösterirseniz sevinirim.