PİC16F877 BUTON İLE LED YAKMA

Başlatan turkbowling, 21 Ocak 2006, 21:07:00

turkbowling

DEVICE = 16F877      
   XTAL = 4            

SYMBOL BUTON=PORTA.0
SYMBOL LED  =PORTB.0

BASLA:
 WHILE BUTON=0   'BUTON 1 OLANA KADAR BEKLE
 WEND            
 HIGH LED        'BUTON 1 OLUNCA LEDI YAK
END

ARKADAŞLAR YUKARIDAKİ KOD 16F84 DE ÇALIŞIYOR 877 de çalıştıramıyorum yarıdmcı olabilirmisiniz nerde hata yapıyorum
teşekkürler..

Petek

Port a aDC olarak tanımlıdır. Ya port c ye aktar yada Port A yı dijital io tanımla.

Not: CCS bunu başlangıçta dijital io ya otomatik dönüştürüyor.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

turkbowling

DEVICE = 16F877      
XTAL = 4            

TRISB=1               'PORT B GIRIS YAP
TRISC=0               'PORT C I CIKIS YAP
PORTC=0              'PORT C I TEMIZLE

SYMBOL BUTON=PORTB.0
SYMBOL LED  =PORTC.0

BASLA:
 WHILE BUTON=0   'BUTON 1 OLANA KADAR BEKLE
 WEND            
 HIGH LED              'BUTON 1 OLUNCA LEDI YAK
GOTO BASLA
END

ŞEKLİNDE DEGİŞTİRDİM AMA BENE OLMADI PORTB SAPITTI PORTC DEN HIC ÇIKIŞ ALAMADIM YAZDIGIM PROGRAMI PROTEUS'DA TEST EDİYORUM BU ARADA
 ACABA F877 TANIMLAMADA EKSİKLİKLERİMMİ VAR YUKARIDA YAZDIGIM KOD HARİCİNDE BİRŞRY YAZMIYORUM...

RESİM YERLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIM AMA????

Petek

PbP bilen arkadaşlar uykuya daldı herhalde :) Ya da canal d nin  "dans edermisin" programını seyrediyorlar :)

Buton basıldığını tespit ettikten sonra ledi yakıp bir süre beklet. 2 saniye kadar. Sonra ledi söndür ve tekrar başlata dön. PbP örneklerine bir bak. Kristal frekansı öyle 4 rakamıyla oluyor mu?

Derlenmiş halinin coff dosyasını ve ISIS dsn dosyasını www.hemenpaylas.com a aktarabilirmisin?
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

ftsahin

Bende çalıştı. Sadece ufak bir değişiklik yaptım. Buton bırakıldıktan sonra Led yanmaya devam ediyordu. While döngüsü arasına 'Low Led' komutu verince o da düzeldi.

DEVICE = 16F877
XTAL = 4

TRISB=1 'PORT B GIRIS YAP
TRISC=0 'PORT C I CIKIS YAP
PORTC=0 'PORT C I TEMIZLE

SYMBOL BUTON=PORTB.0
SYMBOL LED =PORTC.0

BASLA:
WHILE BUTON=0 'BUTON 1 OLANA KADAR BEKLE
 LOW LED
WEND
HIGH LED 'BUTON 1 OLUNCA LEDI YAK
GOTO BASLA
END

turkbowling

bu forumda resim ekleyemiyoruz değilmi ekleyebilseydik çalışınac proteus'daki durumu gösterebilirdim

sizde çalıştıgına göre bendeki yanlışlık nedir anlayamadım acaba proteus ayarlarındamı problem var

resim olmasada  anlatayım
portb.0 bacagına bir buton koydum ve + 5 v verdim  portc.0 bacagına bir led bagladım ve 330 ohm dirençle gnd verdim

ftsahin

Harici beslemeler için  Inter-Sheet-Terminal bölümünden POWER ve GROUND kullanmayı dene. Belki işe yarar.Senin kullandığın DC generator tipini hiç kullanmadım. Bu devrede kullandığımda led devamlı yanık kaldı.

turkbowling

bendeki sürümün libraries'inde bahsettigin katalog yok  mümkünse sendeki libraries'i üstde verilen paylaşım sitesine koyabilirmisin
teşekkürler

turkbowling

BENDE LİBRARYDE power gnd ARAYIP DURUYORUM MEGER MENÜDEYMİŞ

NİHAYET POWER VE GND Yİ BULDUM

VE DEGİŞİKLİGİ YAPTIM

ftsahin arkadaşın yaptıgı gibi koduda degiştirdim

sonuç gene malesef, led sürekli yanıyor

ısıs devre resmi
http://www.hemenpaylas.com/download/112026/PIC16F877.jpg.html

proton'da yazdıgım kod
http://www.hemenpaylas.com/download/112028/proton_kod.jpg.html

ustalara vakit ayırdıkları için çok teşekkür ediyorum..

CaFFeiNe

turkbowling

arkadaşlar sorun sanırım benim proteus programında
sizin gönderdiginiz çalışmaları denedim otomatikman pic16.dll error hatası veriyor proteus demo,proteuslite ve proteusprofosseional hepsini yükleyip denedim aynı hatayı aldım
  bilgisayara arattırdıgımda bahsedilen dll'ni dosya içinde var oldugunu gördüm hatta yükleme yaparken sadece 16x serisini işaretledim ama sonuç degişmedi
   nedir bu bendeki problem kafayı yiycem vallah vaktini aldıgım tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler

turkbowling

malesef bütün denemelerim boşa çıktı
ne yapsamda aynı hatayı veriyor

birşeyi merak ediyorum ben proteus professional 6 kullanıyorum arkadaşların gönderdigi örnekleri bu versiyonda açamıyorum eski versiyon dosyası diye uyarı veriyor bu dosyaları nasıl açabilirim

teşekkürler

turkbowling

problemi çözdüm arkadaşlar
proteus 6 lite  versiyonunnu yükleyip aşagıdaki bın dosyasını programfiles içindeki klasörün altına kopyaladım oldu
  artık arkadaşların gönderdigi programlar normal çalışıyor

ilgilenen herkese teşekkür ederim

http://picproje.net/index.php/topic,5469&highlight=proteus