REGÜLATÖR DEVRELERİ

Başlatan HKTEC.İNDUSTRY, 14 Aralık 2021, 23:11:04

z

Roleye paralel diyod baglayinca iyi bir sey yaptigimizi saniyoruz ama yapmiyoruz.

Diyod baglamakla bobin akiminin kut diye sifir olmasini engelleyip @Kilicin dedigi gibi akimin yavasca dusmesini sagliyoruz.

Bu da kontaklari ceken palete uygulanan kuvvetin yavasca azalmasina neden oluyor. Haliyle mosfetlerdeki lineer bolge gibi rolede de lineer bir bolgede cekim kuvveti yavasca degisiyor yani kontaklar acilirken acilsam mi acilmasammi kararsizligi olan bolge olusuyor. Eger kontaklardan akim akiyorsa hele hele de enduktif yuk akimi akiyorsa kontaklarin omrunden goturuyoruz.

Ama yapacak bir sey yok. Roleye paralel, snubber hesabi yapar gibi titiz hesaplanmis direnc ve kapasitor baglamak belki daha iyi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

Şimdi durduk yerde tartışma çıkmasın ama roleye ters paralel diyot bobinin oluşturduğu yüksek voltajın devreyi bozmaması için,Paralel bağlanan direnç kondansatör rolenin uzun süre sağlıklı çalışması kontaklarının yapışmasını engellemesi için
Bunlar farklı şeyler

JOKERAS

Alıntı yapılan: Epsilon - 16 Aralık 2021, 14:23:54Şimdi durduk yerde tartışma çıkmasın ama roleye ters paralel diyot bobinin oluşturduğu yüksek voltajın devreyi bozmaması için,Paralel bağlanan direnç kondansatör rolenin uzun süre sağlıklı çalışması kontaklarının yapışmasını engellemesi için
Bunlar farklı şeyler

Epsilon, z'nin bahsettiği başka bir şey.
Emk Diyotu yerine hani şu Flayback Trafolarında olurya, Snubber devreleri.
Bahsettiği o.Evet eskiden bir çok Cihazda kullanılan Rolelerde Diyot yerine bu Snubber devreleri
kullanılırdı.Sizin bahsettiğiniz Role Kontaklarına ark için olan mevzu.

muhendisbey

Snubber'dan kasıt bir çeşit RC filtre aslında. Sık anahtarlama yapılmıyorsa çoğu zaman gerekli de olmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Epsilon

Alıntı yapılan: JOKERAS - 16 Aralık 2021, 14:31:30Epsilon, z'nin bahsettiği başka bir şey.
Emk Diyotu yerine hani şu Flayback Trafolarında olurya, Snubber devreleri.
Bahsettiği o.Evet eskiden bir çok Cihazda kullanılan Rolelerde Diyot yerine bu Snubber devreleri
kullanılırdı.Sizin bahsettiğiniz Role Kontaklarına ark için olan mevzu.
iyide flyback in çıkışında role olmazki
Ayrıca @JKramer  in eklediği belgeler rölelerle ilgili onlarda da RC devreleri kullanılır çekilecek akıma göre 1 -2 kritere göre C ve R basitçe hesaplanır

JOKERAS

Alıntı yapılan: Epsilon - 16 Aralık 2021, 14:35:53iyide flyback in çıkışında role olmazki
Ayrıca @JKramer  in eklediği belgeler rölelerle ilgili onlarda da RC devreleri kullanılır çekilecek akıma göre 1 -2 kritere göre C ve R basitçe hesaplanır
Epsilon, konuya farklı açıdan bakıyorsun bence.
Flayback çıkışında Role olup olmaması değil mevzu.
Falyback Primer Bobinindeki enerjiyi nasıl sönümlüyorsun?

z'nin dediği bu.Diyorki Falybackteki Bobinse bu da Bobin ve aynı mantıkta kullanılıyor.
Aynı şekilde RC Elemanlarıyla bu iş hesaplanarak yapılmalı diyor.
Role Bobinine Bağlanan Diyotta Snubber, RC ile yapılanda.Amaç Role Bobinindeki Enerjiyi Sönümlemek.Evet,eski cihazlarda kullanılan bir yöntem bu.
Hatta daha iyisi RCD Snubber olmalı. Diyotu da korumak icab ediyor.Nihayetinde yarı iletken.
Flayback çıkışlarında Diyota paralel C'lerinde koyulma sebepleridir.Bu basit gibi görünen Kapasiteyi söktüğümde Bozulan Diyot ve Trafolar olduğunu bizzat test etmiştim.

Ayrıca geçen konuştuğumuz Sub harmonik Osliasyon mevzundaki Bobin Bobinde, Rolede Kullanılan Bobin değilmi?Aynı durum burada da oluşabilir.

Sanırım z bunu ima ediyor.Onun için hesaplayarak Role Bobininin değerine Göre Devre yapılmalı diyor.Bunun ne sıkıntısı olabilir?
Olurda Sub harmonik osilasyona oluşup Bobin çınlamaya başlarsa Çevreye Gürültü yayar.
Bu gürültü İşlemciyi veya Çevre Donanımlarını etkileyebilir. 

Ben öyle anladım.

z

@JKramer''n verdigi dokumanlardan asagidaki aynen dedigimi dogruluyor.

https://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=srchrtrv&DocNm=13C3311_AppNote&DocType=CS&DocLang=EN

Kapasitor eklenmese bile diyoda seri bir direnc eklenebilir. Direncin hesabi, roleyi anahtarlayan transistorun vceo gerilimine gore yapilmali ve tabiki biraz da pay birakilmali.

Bugune kadar bu durumu hic dert etmedim. Bundan sonra da etmem. Diyod baglayip gecerim.

Ama boyle bir durum var.

@JOKERAS oyle seyler demedim. Iftira atiyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 16 Aralık 2021, 15:55:28@JOKERAS oyle seyler demedim. Iftira atiyorsun.

İhaleyi benim üstüme yıktınya helal olsun.Böyle satış görülmemiştir:)
Not ettim bunu!

Acaba bunu Uzaydan birilerimi gelip söyledi.

Roleye paralel, snubber hesabi yapar gibi titiz hesaplanmis direnc ve kapasitor baglamak belki daha iyi.

Kimse Diyot varken RC ile uğraşmaz.Onu da biliyoruz.

Ayrıca Bir devrede Bobin varsa 1 kere değil 40 kere düşünmek gerekir.
Bobin bu.Her türlü olumsuzluğa sebep olabilir.

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 16 Aralık 2021, 15:55:28Bugune kadar bu durumu hic dert etmedim. Bundan sonra da etmem. Diyod baglayip gecerim.

Ama boyle bir durum var.
Sahada çalışan binlerce adet, role ile anahtarlanan cihazınız olur eğer oraya RC devresi koymassanız,her ay firmalardan gelen onlarca rolesi bozulmuş cihaz gelirse dert edinirsiniz.(Bu cümlemdende :"Sen öyle bir tasarım yaptıysan onu bilemem "gibi bir varsayıma gitmeyinde ben şahit olduklarımı anlatıyorum
Sizlere kolay gelsin

Sozuak

Boşverin tartışmayı yakında tasarımları da sanal yapıp simülasyonla kullanacağız zaten bozulma derdi felan kalmayacak...

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Sozuak - 16 Aralık 2021, 16:32:12Boşverin tartışmayı yakında tasarımları da sanal sapıp simülasyonla kullanacağız zaten bozulma derdi felan kalmayacak...

Metaverse de arduino var mı? :D
Piyasada komponent yok. Biz hala elektronik den paran kazanacağız diye uğraşıyoruz.

Slipring bulamadım onu da kendim yaptım arkadaş. Yok böyle birsey.

Metaverse konusunda ciddiyim. Bi arsa dükkan filan almak lazım ucuzken.

Sozuak

Yegen hayat arduinodan coh daha boyyuk. Guccuk dusunme. Neden metaverse de bir super bilgisayarin olmasin

asma

Merhaba
Röle bobinine paralel en basit ve ucuz çözüm olan ters diyot yerine biraz daha pahalı , aynı derecede basit çözüm tercih edilebilir.
TVS , Transzorb , Transil diyot. Artık hangi adla buluyorsak onu alıp kullanabiliriz.
Besleme voltajı 24Vdc (veya çift akü) ise 30-33V gibi beslemenin hemen üzeri değer uygun olur diye düşünüyorum.

Bobin bırakma zamanı normal diyota göre kısalıyor , oluşan tepe gerilimi tıraşlıyor. Bobin pinleri arasına smd olarak yönsüz (ya da çift yönlü) olanı takınca yeter de artar.

Not: Ben 24V selenoid bobinine paralel bağlayıp , onu süren röle kontaklarını korumak istedim. Normal diyot gibi o da ark oluşumunu yok etti. Ancak diyottaki gecikme benim için kabul edilebilir değildi. 1,5K39CA kullandım sanırım ve gecikme süresi kritik ölçüde kaldı. Manyetik röle yerine SSR kullanmaya başladık ve sorun çözülmüştü.

Kolay gelsin.

muhendisbey

Alıntı yapılan: asma - 16 Aralık 2021, 18:53:1430-33V gibi beslemenin hemen üzeri değer uygun olur diye düşünüyorum.
24V bir röle için uygun olmaz. Bobin enerjisi kesildiğinde oluşan zıt EMK gerilimini düşünün. Genelde 1N4007 gibi diyotlar kullanırız ki 1000V'tur kendileri.
5V'luk rölelerde kullanılan 1N4001 bile 50V'tur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.