Ortak Anot Dot Matrix

Başlatan kalman, 08 Şubat 2006, 02:25:40

kalman

herkese Selamlar,

Arkadaslar
Ortak anot üzerinden bir satırda 100 tane led bulunuyor  toplam 7 satır var  bunları bdx53 Transistörüyle sürmeyi düşünüyorum katotları ise 74hc595 ile.

Yazı sağdan sola kaymakta ve simulasyonda eğer satırdaki tüm Ledlerin yanması halinde her Led den geçen akim düşüyor

Örneğin 10 tane led yandığında ise geçen akım çoğalıyor bu durumda led nin daha parlak olmasını gerektirmezmi veya Led in ömrünü kısaltmazmı ??  Akımı devamlı aynı düzeyde tutmak için ne yapmalı

Diğer taraftan düşündüğümde tarama hızından dolayı bunun önemi yok diye bir mantık yürütüyorum acaba haklımıyım??

bu konuda uzmanlar muhakkak daha iyisini bilirler birde acaba katotları direk 74hc595 lere bağlarsam bir mazuru olabilirmi ???

herkese başarılar

stlg

Sevgili kalman
Arkadasım satırlarda istersen BDX53 uclarına senin 100 ledin akımını karsılayacak gucte her satıra bir adet dusuk omajlı direncler baglayabilirsin tabii yazdıgın programda tarama hızında onemli sutunlardaki ledleri 74HC595 ile direkt surebilirsin, buradaki calısma prensibinde ledler paralel olarak calısmıs oluyor, dolayısıyla iyi bir besleme ile ledlerinde az yada cok parlak yanma gibi bir durum soz konusu değil kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

Küçük de olsa bir akım sınırlama direnci kullanmanda fayda var. Led ömrü akımı ile ters orantılıdır. Ömür nominal akım için verilir. Pals halde sürerek nominal akımın çok üstünde sürebilirsin fakat pals süreleri yeterince kısa olmalıdır. Zaten tarayarak sürdüğünde ışık şiddeti düşecek ve bunu telafi etmek için akımı yükseltmen gerekecektir. Ancak direnç kullanmayı ihmal etme.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.