Smps topraklama çeşitleri nedir.

Başlatan Mr.Thinking, 06 Temmuz 2024, 20:18:29

seron

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Temmuz 2024, 22:15:34Bendeki normal duvar tipi adaptör gibi, biraz şişmanca  :)  soketi 5 pinli

@gevv ile görüştüm. Bana iyi bir adaptör göndereceğini söyledi. Yardımınız için teşekkür ederim. Elinizde dursun. Yapamazsak sizinkini alırız.

elektronikhobi

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Temmuz 2024, 21:50:23Bu arada "meksefe" benim bildiğim 1950 lerde ders kitaplarında kondansatör yerine kullanılıyordu.Burada  duyunca biraz nostalji oldu

Elimizde 1962 tarihli olduğunu öğrendiğimiz Pratik Transistör Tekniği isimli bir kitap var. Fiyatı da o zamanın parası ile 30 lira imiş.

Bu kitabın ön sözünden bir parça naklediyoruz.

"Yirminci asrın akıllara hayret veren keşiflerinden birisi de hiç şüphesiz transistörlerdir.

Bu gün kırda, yolda, vasıta içerisinde, her nerede olursa olsun, transistörlü radyo sesini duymamak kabil değil. İnsan gayri ihtiyarı başını çevirip bu güzel şeye bakmaktan kendini alamıyor.

Eskinin büyük yapılı ve bir o kadar da büyük bataryası bulunan radyoları tarihe karıştı.

[...]

Radyo meraklıları, teknisyenler ve transistörleri merak edip tetkik etmek isteyenler olabileceği gibi. bugün güzel güzel dinlediğimiz, bu küçük câzip radyoların bozulanlarını; teknisyenlerin önündeki tamir masalarında görmekteyiz. Bu itibarla transistör konusunu tetkik etmek, öğrenmek artık bir ihtiyaç haline gelmiştir."
Eskişehir semt pazarlarında insanın aklında soru işareti oluşturacak kadar çok zâbıta var. Tuzu kurunun hakkını korurken, emekçinin tepesine biner.

Konya Belediyesinin ise "Sokak lezzetlerine ağırlık verelim", "Gençlere yönelik bir çalışma yapalım" gibi bir politika izledikleri anlatılıyor.

Epsilon

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 14 Temmuz 2024, 05:50:35Elimizde 1962 tarihli olduğunu öğrendiğimiz Pratik Transistör Tekniği isimli bir kitap var. Fiyatı da o zamanın parası ile 30 lira imiş.

Konunun bayağı bir dışına çıktık ama; eğer bahsettiğiniz kitap aşağıdaki kitap ise ,30 lira o kitabın bugün sahaflarda satılan fiyatı sanırım .Zira, en azından bu forumda o tarihlere en yakın tarihleri yaşamış biri olarak o zamanlar kitaplar  kuruşla satılıyordu.

Emin olmak için biraz araştırdığımda 1963 yılında Cumhuriyet altını-ki 7,2 gr altın demek- 93 tl civarında imiş.Bu ise kitabın yaklaşık 2,5 gr altına denk olduğunu gösterir ki, 12x17 cm ,80 sayfalık bir kitap için çok anormal fiyat .

Elimdeki 1960 lı yıllara ait bazı kitaplara baktım en pahalısı 10 tl

@seron  28.mesajınızda sorduğunuz soru ile ilgili olarak:
EMI filtreler ve X  Y güvenlik kondansatörlerini L C filtreleri olarak komple devre olarak düşünmelisiniz.Yani devrenin önceki katındaki bobin (L)  komponentleri ile beraber kullanmalısınız
Aşağıdaki videoda  Ürdünlü bir mühendis bu konunun  teorisini'de anlatıyor.

elektronikhobi

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Temmuz 2024, 07:13:19Konunun bayağı bir dışına çıktık ama; eğer bahsettiğiniz kitap aşağıdaki kitap ise ,30 lira o kitabın bugün sahaflarda satılan fiyatı sanırım .

Evet kitap budur.

Fiyatı nasıl değişmeden kalmış  ;)

Bir tane de direnç renk kodlarını gösteren kartondan yapılmış bir çark vardı.

Fazla vakit kaybetmek istemedik.

Konu ile ilgili olarak bir zamanlar bu mühendisi seyretmiştik.

Öz direnç üzerinden logaritmik ölçekli kağıt üzerinde hesap yapıyor.

Uzun süre geçtiği için içeriğini hatırlayamadık.
Eskişehir semt pazarlarında insanın aklında soru işareti oluşturacak kadar çok zâbıta var. Tuzu kurunun hakkını korurken, emekçinin tepesine biner.

Konya Belediyesinin ise "Sokak lezzetlerine ağırlık verelim", "Gençlere yönelik bir çalışma yapalım" gibi bir politika izledikleri anlatılıyor.

Epsilon

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 14 Temmuz 2024, 08:08:39Fiyatı nasıl değişmeden kalmış  ;)

Önsöz sayfasının solundaki sayfada,önceki baskısının fiyatı 1000 Kuruş (10 TL) diye yazıyor.Birileride Daktilo ile kırmızı renkte 30 TL etiketini çıkarıp üstüne yapıştırmış.

Eklediğiniz video daki Bricha Akademi Güç elektroniği konusunda firmalara paralı eğitimler veren birisidir. Konuyu çok iyi anlatır ama asıl bilinmesi gerekenleri asla bedava anlatmaz kullandığı tasarım programınıda bildiğim kadarıyla ondan çok önce eski bir mühendis  yazmıştı  o programdan da kimseye bahsetmez.   

seron

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Temmuz 2024, 07:13:19@seron  28.mesajınızda sorduğunuz soru ile ilgili olarak:
EMI filtreler ve X  Y güvenlik kondansatörlerini L C filtreleri olarak komple devre olarak düşünmelisiniz.Yani devrenin önceki katındaki bobin (L)  komponentleri ile beraber kullanmalısınız
Aşağıdaki videoda  Ürdünlü bir mühendis bu konunun  teorisini'de anlatıyor.

Değerli hocam merhaba.

Videoda anlatılan şeylere aşinayım, biliyorum dersem yalan olmaz. Ancak video, sorduğum soruyu yanıtlamıyor, ya da ben anlamıyorum.

Adaptörün DC çıkışını toprağa bağlamam demek, USB'yi bilgisayara bağladığımda, bilgisayardaki EMI yapısındaki Y kapasitörlerini ve çıkış katını bu hat üzerinden topraklamak demek. Sorun yok gibi görünüyor; zira zaten bu yapı Y kapasitörleri ile topraklı. Durun çizeyim...

Bakın prensip şeması yukarıdaki gibi. Bilgisayarın USB'sinin şaselenip şaselenmediğini bilmiyorum.

Sonuç olarak birinin çıkıp, "evet, o kırmız hattaki gibi çıkışı topraklayabilirsin/ hayır sakın topraklama" demesini bekliyorum.

222M değeri 2,2nF demektir.

Eğer bu değerden dolayı çıkışa akım kaçacaksa bu akımın değeri;

Xc=1/2.Pi.F.C formülünden dolayı 0,15mA olur.

Bu değer, kaçak akım rölesinin atmasına neden olmadığı gibi oldukça güvenlidir.

Ancak bilgisayar donanımı (PSU ve anakart) ile arasında çakışma yaratır mı, soruna neden olur mu, bunu bulmaya çalışıyorum.

He derseniz, ince bir kabloyla çıkışı toprak pinine bağlayacağım. Adi adaptörün topraklama pini boşta, herhangi bir yere bağlanmamış.

M.Salim GÜLLÜCE

Eğer bilgisayarınızda topraklama eksik ise gene problem olur.
Toprak bağlantısında sıktı yoksa adaptörünüzün toprağı bir sıkıntı oluşturmaz.
Uygulayabilirsiniz.
Ancak birşey eklemenizde fayda war.
Faz ve nötr den de birer kapasitör ile toprağa bağlantı yaparsanız Emi filtredeki gibi daha sağlıklı olur.

gevv

@Mr.Thinking çapılma değil ama bu gün karşılaştığım sorun; cncye bağlı pc kısa sürede reset atıyor psu değiş kontrol vb. olmadı cncdendir diyerekten diğer dükkanda ki makineye bağladım sorunsuz çalışıyor hattı yeni çektirdikerini öğrenince psu y kondansatörleri, toprağı blok kondansatördeki y kondansatörü kestim reset sorunu çözüldü

Büyük ihtimal topraklama iyi yapılmadı, tesisatta bir sorun var pazartesi arayacaklar artık gelir, ilgilenir ölçüm falan yaparlarmı bilmem

Alıntı YapGüvenlik ve EMI Gürültüsünü Bastırmak İçin X ve Y Kapasitörlerinin Kullanımı

Diferansiyel mod gürültüsü, SMPS devresinin şemasına, PCB düzenine veya bağlantı şemasına bakılarak incelenebilir ve anlaşılabilir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ortak mod gürültüsü istenmeyen bir durumdur, anlaşılması zordur ve genellikle parazitik kapasitans veya yüksek güçlü elektroniklerde daha karmaşık hale gelen görünüşte rastgele başka bir kaynak etrafında akan akımların fiziğini içerir.

Ekipman yerel güç şebekesine veya AC şebekesine bağlandığında ortak mod gürültüsü güç hattına geri gelebilir. Gürültünün AC (güç) hattına bağlı diğer ekipmanlara yayılmasını önlemek için AC hattı ile SMPS'teki doğrultucu arasına Elektromanyetik Girişim (EMI) filtresi yerleştirilir. Kapasitörler güç hattını filtreleyerek SMPS tarafından üretilebilecek herhangi bir ortak mod gürültüsünden ayırır ve EMI'yi bastırır.

Sınıf-X ve Sınıf-Y kapasitörler genellikle elektrik ve elektronik ekipmanı besleyen AC güç hattından (şebeke) gelen gürültüyü filtrelemek için tasarlanmıştır. Filtrelemeye yardımcı oldukları gürültü türüne bağlı olarak X kapasitörleri ( CX ) veya Y kapasitörleri (CY ) olarak tanımlanırlar . Hat ve nötr arasında bulunan Cx , SMPS'nin diferansiyel mod girişimi yaratmasını engeller. C Y kapasitörleri güç hattı ile ana toprak düzlemi veya SMPS şasisi arasına bağlanır ve ortak mod gürültüsünü filtreler. X ve Y kapasitörleri, SMPS'deki düzeltme aşamasından önce EMI filtresinde bulunur. SMPS'yi AC şebekesinden (veya tersi) korumak, hem EMI filtrelemeyi hem de güvenliği artırır.

seron

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 14 Temmuz 2024, 17:32:32Ancak birşey eklemenizde fayda war.
Faz ve nötr den de birer kapasitör ile toprağa bağlantı yaparsanız Emi filtredeki gibi daha sağlıklı olur.

Hocam inanın aklıma geldi. Ama elimde hiç Y kapasitörü yok. 2,2nF-2kV Y kapasitörü bulmam gerekecek.

Teşekkür ederim.

Tamam @asma mesajı aldım. ;)

gevv

Alıntı yapılan: M.Salim GÜLLÜCE - 14 Temmuz 2024, 17:32:32Eğer bilgisayarınızda topraklama eksik ise gene problem olur.
Toprak bağlantısında sıktı yoksa adaptörünüzün toprağı bir sıkıntı oluşturmaz.
Uygulayabilirsiniz.
Ancak birşey eklemenizde fayda war.

Salim Abi birde yüksek voltaj blok kondansatörün artı, eksi veya ortak bacağına baglanan y kondansatörü oluyor onun hakkında bilgi bulamadım amacı yine emi, gürültü vb. ama neden dc bölümün de, nasıl bir etkisi var

şema da cy3 kondansatörü bazı modellerde c2 artısından toprağa bazıların da c1 eksisinden toprağa veriliyor. hatta aynı model de farklı kombinasyonlar bile gördüm bazılarında yeri var boş bırakmışar  :D

seron

Güncel.

Bahsettiğim kapasitörün çıkışından toprağa bir kablo ile hat çektim.

Kontrol kalemi parlamıyor.

Voltajlar sapıtmıyor.

Herşey normal görünüyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: gevv - 14 Temmuz 2024, 18:11:08Salim Abi birde yüksek voltaj blok kondansatörün artı, eksi veya ortak bacağına baglanan y kondansatörü oluyor onun hakkında bilgi bulamadım amacı yine emi, gürültü vb. ama neden dc bölümün de, nasıl bir etkisi var

şema da cy3 kondansatörü bazı modellerde c2 artısından toprağa bazıların da c1 eksisinden toprağa veriliyor. hatta aynı model de farklı kombinasyonlar bile gördüm bazılarında yeri var boş bırakmışar  :D

Açıkçası ben ilk rastladım verdiğin şemada.
Aslında EMİ filtre trafosu çıkışına bir çift konur ama bunda onun yerine cy3 kullanılmış.
Köprüden sonrasını pek anlamadım.

elektronikhobi

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Temmuz 2024, 12:10:40Eklediğiniz video daki Bricha Akademi Güç elektroniği konusunda firmalara paralı eğitimler veren birisidir. Konuyu çok iyi anlatır ama asıl bilinmesi gerekenleri asla bedava anlatmaz

Zamanında Dr. Robert Erickson'un dersini almıştık.

Ancak laboratuvar imkanları yetersiz kalıyor.

Kuramsal bilgi pratiğe dökülmediğinde çabuk unutulabiliyor.

Bildiğimiz kadarı ile anahtarlamalı güç kaynağına doğrudan osiloskop bağlanamıyor. Özel ölçüm kolu vs. kullanmak gerekiyor.

Bir aralar doğrusal güç kaynağı yapımına bakıyorduk. Henüz bitmedi.

Aynı konuyu başka birisi de anlatıyor.

Anahtarlamalı güç kaynakları ile ilgili dersler de var.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 16 Temmuz 2024, 20:15:00Zamanında Dr. Robert Erickson'un dersini almıştık.

Bildiğimiz kadarı ile anahtarlamalı güç kaynağına doğrudan osiloskop bağlanamıyor. Özel ölçüm kolu vs. kullanmak gerekiyor.

Bir aralar doğrusal güç kaynağı yapımına bakıyorduk. Henüz bitmedi.

Aynı konuyu başka birisi de anlatıyor.

Anahtarlamalı güç kaynakları ile ilgili dersler de var.
Yüksek voltajlarda Differansiyel problar ile ölçüm yapılıyor zaten.

Epsilon

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 16 Temmuz 2024, 20:15:00Zamanında Dr. Robert Erickson'un dersini almıştık.

Linkler için teşekkürler.O kanallara bende üyeyim ama tabi bilmeyen arkadaşlara faydası olur.
Dr.Robert Ericksonun derslerinden paylaşacağınız notlar varsa okumak isteriz