Analog servo motor kontrolü.

Başlatan computerboy, 26 Eylül 2024, 09:53:31

computerboy

Merhaba arkadaşlar s.a,

Eski tip analog servo motoru pulse ve dir sinyalleri ile kontrol etmek için internetten bulduğum bir devreyi kurdum ve çalıştırdım yazılımı ile sürücüye PID tuningde yaptım. Kararlı çalışıyor. Motorun enkoderi 500 ppr. Mach3 üzerinden 200 pulse sinyali gönderince 1 tur dönüyor ve max analog çıkış volatajı 2 volt oluyor buda hızın çok düşük olmasına sebep oluyor. Mach3 deki hız ayarları ilede oynadım ama çözemedim bir şeyler yanlış daha detaylı bakamıyorum osilaskobumda yok. Pulse sayısını artırınca hızlanıyor fakat buda cnc makinede revizyon gerektiriyor redüktör veya kasnak ile olabilir ama revizyon yapmak istemiyorum. Başka ne yapılabilir acaba. Motora ve devreye ait datashetleri ekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Servo Sürücü
Tuning
Yapsc Devresi

Bağlantımı bu şekilde yaptım.

sezgin05

Tuning Programında "Paremeters" sekmesi altında "STEP multiplier (x)" değerini değiştirmeyi deneyin.

computerboy

Onuda denedim hocam. Yükseltince pulse sayısı ona göre düşürmek gerekiyor. Mesela 2x yapınca 100 pulse gönderince 1 tur dönüyor. Yazılımı karıştırıyorum çarpan yerine bölen kullanırsam sanki olacak.

sezgin05

Servo Sürücünün 12. sayfasında "Daughter board" adında bir eklentiden bahsediyor. Üzerinde Potlar falan var. Sizinkinde de varmı?
https://www.youtube.com/watch?v=_1a8vqifuh8

computerboy

Benim sürücüdede potlar var hocam. Ama ek kartmı bilmiyorum ona bir bakayım. Ordaki potları oynarsam sürücüde osilasyon olurmu her eksen için ayrılan sürcünün potu farklı ayarlanmış.

computerboy

Hocam motor sürücünün üzerindeki -10v, +10v girişine potansiyometre ile hız kontrolü girsem ve anolog sinyal ile kontrol etsem hızlandırmış oluyormuyum. Kavrayamadım.

sezgin05

Daha önce kullandığım bir sürücü değil. İşaret koyarak denenebilir.

computerboy

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum hocam. Sürücüdeki potanslar ek kart üzerindeymiş. Potaslardan max speed yazanı artırıp azalttım bir etkisi olmadı. Yazılımı çözmeye çalışıyorum. Çarpan değeri bölen olarak ayarlayabilirsem bi ihtimal olur diye düşünüyorum. Başka ne yapılabilir bilemedim.

alikeskinkilic

hocam Mach3 step motorla kullandım servoyu ayarlamayı hiç bilmiyorum ama bir kaç şey dikkatimi çekti
Motorun enkoderi 500 ppr. Mach3 üzerinden 200 pulse sinyali gönderince 1 tur dönüyor demişsiniz ama resimde enkoder bağlantısını göremedim motordan midi ye bağlanan kabloların tacho jeneratörü olması gerekiyor enkoder değil enkoderin bildiğim kadarıyla yapsc10v de girişleri olmalı pozisyon kontrolu için.birde 500ppr enkoder tam turununu 200 step sinyalinde atması çözünürlük bakımından mantıklı gelmedi bana bağlantılarda bir problem var bence 
- bu arada Mach 3 te PWM ile ilgili ayarlar mevcut sanırım servo hızını kontrol eden kısım o olmalı .(step motorda step sinyalinin sıklığı hızı belirliyor ama analog servoda pwm ile ayarlanıyordur sanırım.
şöyle basit bir şema buldum belki işine yarar https://www.cnczone.com/forums/open-source-controller-boards/74532-yapsc-10v-glue-step-dir-10v-servo-6.html
Hep meraktan

computerboy

Bağlantıyı acele çizince eksik yapmışım kusura bakmayın bağlantı şemasını yenileyip ekliyorum.

Mach3'de spindle hız kontrolü için PWM var diye biliyorum. Yanlış bilmiyorsam servo veya step motorun çözünürlüğünü ayarlamak için pulse sayısını artırıp azaltmak gerekiyor. Farklı bir ayar yeri bulamadım.
200 pulse çözünürlük banada çok düşük geldi bir yerde hata yapıyorum ama nerde bulamadım. Sürücü üzerindeki potanslarıda tam anlayamadım.