GSM Modül önerisi istiyorum.

Başlatan fide, Dün, 19:52:20

fide

Bir cihaz tasarlamam gerekiyor. Bu cihaz basit şekilde anlatmak gerekirse sıcaklık ve konum verisi toplayıp, GSM şebekesine eriştiği anda topladığı veriyi GPRS üzerinden gönderecek.

Burada kullanabileceğim GSM ve GSM+GPS kombo ürünler aşağıda:
Quectel M95 + Neo 6m
Quectel BC95 + Neo 6m
Quectel MC60
SİM800 serisi + GPS (nedense sim800 serisi modüllere hiç ısınamadım)

Burada iki tane kısıtım var. Birincisi batarya ikincisi maliyet.
Ürün açıldıktan sonra 60 gün yada 90 gün tek şarj ile açık kalabilmeli. Uyuma / veri toplama sıklığı ve veri gönderme aralıkları abartmamak şartıyla benim elimde.
Diğer taraftan batarya ve kutu boyutu benim elimde. Yani istediğim boyutta pil kullanabilirim ama maliyet için maalesef üst limitlerim var.
60 günlük versiyon için $25
90 günlük versiyon için $30 üst limitim.
Pil + kutu + pcb + GSM/GPS modüller

Siz hangi kombinasyonu önerirsiniz?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Okan AKÇA

Bu fiyata gider ariza yaparım. Daha çok kazanırım.
Öncelikle beslemeden başlayarak sükunet akımı çok düşük besleme entegresi secerim.
Diger işlemci ve GSM modullerinle low power ürünleri kullanırım.
İslemciyi makul en düşük frekansta çalıştırırım.
Sıcaklık entegresi kullanıyorsam. Sadece okuma yapacağım zaman aktif yaparım. Aynı keza GSM modülü içinde geçerli.  Sıcaklık ve konum bilgisini aldığım zaman işlemciyi uyuturum.

brandice5

...niş bir konu olduğu için cevap vereyim.

Eğer amacın düşük güç tüketimi ise GSM/GPRS gibi antik sayılabilecek teknolojilerden uzak dur. Bunlar 90lı yıllarda o zamanın teknolojisine göre geliştirilmiş, peak enerji tüketimi çok yüksek olan teknolojiler.

Bugünün teknolojisi ile ürün geliştirmek istiyorsan Cat-M veya NB-IOT tercih etmelisin. Eenerji tüketimi bakımından NB-IOT en iyi seçenektir ama bant genişliği çok düşüktür. Eeğer göndereceğin veri çok büyük değilse ve cihaz mobil değilse NB-IOT bataryalı kullanımda en iyi tercihdir. NB-IOT ile iyi bir tasarım yapılırsa batarya kullanıma bağlı olarak yıllarca bile götürür.

Eğer biraz daha yüksek bant genişliği ihtiyacın varsa Cat-M kullan. Bu hız olarak aşağı yukarı GPRS'in muadilidir. Cell handover özelliği de vardır, yani mobil olarak da kullanabilirsin.

GSM/GPRS artık ölmeye yakın bir teknoloji olduğu için, evet, GPRS modüller çok ucuz. Diğer modüller bir tık daha pahalı olabilir ama avantajlarından dolayı bence değer.