picler arasında seri bağlantı

Başlatan TheMiracle, 17 Şubat 2006, 04:02:38

TheMiracle

merhabalar,
seri bağlantıyı anlayabilmek için, 1 adet 877 ve 2 adet 628 arasında seri bağlantı için uğraşıyorum. 628ler sürekli aşağıdaki kodu uyguluyor;
Alıntı Yap
a=0
loop:
a=a+1
pause 100
goto loop
877 bu iki adet uydudan herhangibirinde veri istediğinde 628lerin a değerini yollaması gerekiyor.
877 nin iki pinine buton bağlı. butona basılınca o butona ait uydudan değeri alacak ve lcd de göstereck.

1. 1 merkez ve 2 uydu pic arasında iletişimi nasıl kurabilirim? merkez bilgi istediğinde uydular yollamalı.
2.hserin ve hserout bu işi yapabilirmi?
3. seri bağlantı yaparken pinler arasına direnç vs. koymak gerekirmi?
4. Tek picle aynı anda iki farklı sinyali sayabilecek (yani "count" komutunun yaptığı işi) bir sistem mevcut mudur?

kabaca bir kod yazarsanız çok iyi olur.

teşekkürler

stlg

Sevgili TheMiracle

Arkadasım ben pbp pek bilmiyorum programlarımı asm de yazıyorum bu üc pıc arasında bu sekilde bir seri baglantı olusturmak istiyorsun seri baglantı derken rs232 ilemi baglamak istiyorsun yoksa direkt baglantımı yapacaksın eger direkt baglantı yapacaksan su sekilde bir uygulama yapabilirsin tabii ben bunu denemedim sadece bir dusunce once sana iki adet uc gerekli rx ve tx her pıc ten ikişer portu aralarında paralel bagla
16f877 tx ucundan diger piclere bir kod gondersin picler rx uclarından bu bilgiyi alsın her pıcın ayrı bir kodu olsun gonderilen kod hangi pice aitse o pic tx ucundan 16f877 ye veriyi gondersin sonra sistem yeniden gelecek kodu bekleme moduna gecsin olurmu bilmem bir dene tabii tek uctanda bu tur bir veri alısverişi mumkun bu piclerin calısma frekansları ve baud hızları aynı olmalı kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

fsan

Alıntı yapılan: "TheMiracle"merhabalar,
seri bağlantıyı anlayabilmek için, 1 adet 877 ve 2 adet 628 arasında seri bağlantı için uğraşıyorum. 628ler sürekli aşağıdaki kodu uyguluyor;
Alıntı Yap
a=0
loop:
a=a+1
pause 100
goto loop
877 bu iki adet uydudan herhangibirinde veri istediğinde 628lerin a değerini yollaması gerekiyor.
877 nin iki pinine buton bağlı. butona basılınca o butona ait uydudan değeri alacak ve lcd de göstereck.

1. 1 merkez ve 2 uydu pic arasında iletişimi nasıl kurabilirim? merkez bilgi istediğinde uydular yollamalı.
2.hserin ve hserout bu işi yapabilirmi?
3. seri bağlantı yaparken pinler arasına direnç vs. koymak gerekirmi?
4. Tek picle aynı anda iki farklı sinyali sayabilecek (yani "count" komutunun yaptığı işi) bir sistem mevcut mudur?

kabaca bir kod yazarsanız çok iyi olur.

teşekkürler

TheMiracle,

Bunu kolay bir sekilde F628 lerde RB0 interrupt (kesme) kullanarak yapabilirsin

F877 bilgi istediginde:  F628'e bir interrupt signal gönderip; SERIN komutu ile dinlemeye gececek gelen bilgileri lcd de gösterecek

F628 normalde hic rahatsiz edilmeden bilgi toplama isleriyle mesgul olacak ve bir RB0 int görünce: bir ISR sub rütine dallanip o anki bilgiyi SEROUT komutu ile F877 ye aninda aktaracak

Sen biraz arastir RB0 int nedir nasil calisir; Picbasic pro da nasil kurulur
forumda yoksa bile nette bol örnekleri var.

kolay gelsin

TheMiracle

söyledikelrinizi deneyeceğim. teşekkürler . şuanda 877 ve bir 628 arasında bir bağlantı kurdum gibi. 4mhz lik kristalle 2400 baud rate kullanıyorum? bunda problem olur mu? 628 den  gelen veri 2,4,6,8... şeklinde oluyor.. sanırım biraz daha uğraşmam gerek.

fsan

merhaba,
Baud rate ayarlarini iki tarafta da dogru (esit) ayarlarsan bir sorun olmaz.

Software serial komutlar (SERIN2/SEROUT2), veya Hardware Serial (HSERIN/HSEROUT) hangi yöntemle baglanti kurdun?

F877 ile F628 arasinda mesafe yaklasik kac metre olacak?  

kolay gelsin