PARA ATMA MEKANİĞİ????

Başlatan Fixxer, 05 Mart 2006, 14:39:14

Fixxer

hangi bölüme yazacağımı bilemedim bu konuyu...Herkezin bildiği kola makinaları var para atıyorsun kola verio..Bana bu mekanizma lazım 1 ytl algılıycak nasıl temin edebilirim fikri olanlar varsa sevinirim şimdiden sağol un:D
...............................

tevfik_kadi

En iyisi ses yada ağırlık paranın büyüklüğü ağırlığı ve içerdiği alaşıma göre çıkardığı ses birdir eskiden kulakla altının gerçekliğini yahudiler bu şekilde test ediyorlarmış ( Piyanist filminde görmüştüm )  ;)

z

Para atılan makinaları aldatma konusunda ünümüz dünyaca biliniyor.

Hadi bakalım.... Bu makinalarda hileye karşı Turkler nasil onlem alir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Petek

Alıntı yapılan: "bunalmis"Para atılan makinaları aldatma konusunda ünümüz dünyaca biliniyor.

Hadi bakalım.... Bu makinalarda hileye karşı Turkler nasil onlem alir?

Bu makinalara "wending machines" deniyor. Bizim 1 YTL ile 50 ykrş Avrupa'da ki makinaların kafasını karıştırıyordu, o nedenle tasarımına başta karşı çıktılar. Sonra manyetik özelliği farklı gibi bir savunma ile basımı gerçekleşti. Gazetelerde zaman zaman haberi çıkıyor, Avrupadaki makinalarda 1 YTLler çıkıyormuş.

Japonların metro bilet makinaları meşhurdur. Bazı tipleri kağıt para da alır. Parada biraz kırışıklık görse reddediyor. Bizim Türkler (ve Azeri Türkleri) Japon metro sisteminin açığını bulmuşlardı ve belirli bir güzergahta ucuza seyahat ediyorlardı.

Adamlarda hile hurda bulunmadığı için dağın başında, kamyonların dinlenme ceplerinde bile bu makinalardan vardı.

Bir kere önlem alabilmek için sıfır enflasyon olması lazım ki yıllar boyu aynı para ile aynı şey alınsın. Bu durumda:
1. image processing ile paranın iki yüzü de incelenmeli, boyutları da belirlenmeli,
2. Paranın direnci ölçülerek sahtesinden ayırdedilebilmeli,
3. Paranın ağırlığı ölçülmeli,
4. Parayı atanın fotoğrafı çekilmeli ve LCd ekranda gösterilmeli (korksunda yapmasın diye),
5.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

tevfik_kadi

Ses bence hala çok mantıklı bir sakatlık olacağını zannetmiyorum.

zenze

Müzik kutularının jeton/para ?? mekaniği hazır satılıyordu ulus da ama yeri hiç hatırlayamadım

arslan74

Böyle bir sistemi ben daha önce yapmıştım. Her türlü bozuk parayı ve jetonu algılayabiliyordu. Bırakın sahte parayı, Darphanenin en ufak hatalı parasını bile algılıyordu.
Bozuk parayı algılayan hazır bir ünite var, onları kullanmıştım. Bir ingiliz firmasıydı. Şuanda ismi aklımda değil ama onların Mecidiyeköyde bir tane mümesili vardı. Oradan almıştık. İsmini bulduğum zaman tekrar yazarım.

Selamlar.

Fixxer

Alıntı yapılan: "arslan74"Böyle bir sistemi ben daha önce yapmıştım. Her türlü bozuk parayı ve jetonu algılayabiliyordu. Bırakın sahte parayı, Darphanenin en ufak hatalı parasını bile algılıyordu.
Bozuk parayı algılayan hazır bir ünite var, onları kullanmıştım. Bir ingiliz firmasıydı. Şuanda ismi aklımda değil ama onların Mecidiyeköyde bir tane mümesili vardı. Oradan almıştık. İsmini bulduğum zaman tekrar yazarım.

Selamlar.

hocam eğer bir irtibat numarası veya net adresleri varsa çok sevinirim

teşekürler...

arslan74

Aletin kullanma kılavuzunu buldum.

aletin ismi: "CASHFLOW 330".

üretici şirket: "MARS Electronics international"

Türkiye irtibat bürosu:

Üçel Elektronik isleri
Sanayi ve tic. ltd. şti.
Selçuklar sok. No:6
Akatlar 80630
istanbul
Tel.: 212 2575656

Fixxer

8O arslan74  hacam çok sağol un çok çok teşekürlerimi sunuyorum size biran önce arıycam...

mhk

Bendeki çin malı. Çalışmasının mantığı ise tamamen manyetik karşılaştırma esasına dayanıyor. Yani tanımasını istediğiniz ( sahte olmayan :) ) parayı karşılaştırma kutusuna koyuyorsunuz. ( Bu kutunun bağlantısı içerisinde bobin ve onun bağlandığı elektronik devre, tanıması ve karşılaştırması için geçerli olan) para hanesinden parayı attığınızda , daha önceden koymuş olduğunuz para ile bu paranın manyetik olarak eşit olup olmadığını karşılaştırıp, ilgili haneden parayı dışarıya yada içeriye alıyor.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Fixxer

peki hocam neredn bulabilirim bu dediğiniz sistemi... bana acil lazım bu arada arslan hocamın verdiği irtibat telefonları faxmış adamlara ulaşamadım bi tane alıp acilen incelemem gerekiyor...bide fiyatı ne civardadır?

arslan74

Web siteleri:
http://www.meiglobal.com/MEIGlobal/Europe/En/Distributors/Distributors+Homepage.htm

Türkiye temsilcisi:

Ucel Elektroteknik Isleri
Address: Sanayi ve Ticaret Limited Sirketi , Gazeteciler Sitesi , Hikaye, Sok No.3b , Esentepe , Istanbul
Phone: +90 212 216 7118  
Fax: +90 212 216 7117  
Email: Kreatif@süperonline.com

Fixxer

Saolun arslan hocam teşekür edrim ...

alparslan

benim ilgi alanıma giriyor
bol miktarda var
muzikbox.gen.tr