Abiler,kardeşler,bacılar duyun feryadımı;Yardım lütfee

Başlatan SEONE, 19 Mart 2006, 02:18:52

SEONE

selam pic olayına yeni başladığım için karşılaştığım bazı sorunlar var,öncelikle analog okumayı öğrenmek amacıyla an0 kanalına 4 tane buton bağladım ve 8 bitlik okuma yapmaya çalıştım başlangıçta 256 okuyorum sonra sırayla diğer butonlara basınca 50-50 değer düşüyor sonuncu tuşta 56 olması gerekirken lcdde 560 okuyorum;
Öncelikle bu sayıyı 56 olarak niye göremiyorum ikinci olarak bu taktikle bir tuşa basınca herhangi bir değişkeni 100-100 olarak nasıl arttırırım
örnek:Bu tuşlardan birine bastığımda (mesela 156 okuduğum tuşa) her basışta sayı değişkenini 100 arttırmak istiyorum toplama işlemi 256 sayısını geçince sapıtıyor aslında sorunlarım çok basit biliyorum ama dediğim gibi yeni başladığım için yapamadım direk kod örneği verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

peko

@SEONE

Sen yazdığın kod kısmını bizimle paylaşırsan eğer , hatanın yada eksiğin nerede olduğunu ifade etmemiz daha kolaylaşır.. Aksi taktirde burdaki yazılar uzayıp gider..  Yardımcı olmamız zorlaşır.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

microcozmoz

Toplama için kullandığın değişkenin tipi byte ise 256 dan sonra kendini sıfırlayacaktır. Bu yüzden değişkenin tipini word olarak değiştirmeni öneririm.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."