pic basic pro da DWord

Başlatan minoet, 27 Şubat 2003, 23:34:42

minoet

Pic basic pro ile derlenenen programlarda DWord değişkeni varmı? (Bu değişken PicBasic Plus ta var). Bu degiskenin yerine nasıl bir uygulama yapabiliriz. :?:

birumher

picbasic pro da DWord veri tipi yok. Bu veri tipiyle işlem yapmak istiyorsan kendin yazmalısın ama hangi işlemi yapmak istediğini yazarsan daha rahat yardımcı olabiliriz. Örneğin sadece toplama mı yapacaksın veya LCD de mi göstereceksin. Çünkü bunların hepsi için ayrı kod yazmak gerekir.
Birkan.Herguner

minoet

24 bitlik bir bilgiyi alıp üzerinde çarpma, bölme, toplama  ve çıkartma işlemleri yapmak istiyorum. İşlem sonucunuda 7-Segment display lerde göstermek istiyorum.
Crownhill PicBasic Plus ta bunu 18FXXX serisi kontrolörle yapmak mümkün. Ancak bu derleyicinin Unlock kodu  bende yok. PicBasic Pro ile de bu nasıl yapılır açıkçası denemedim. Kullandığım kontrolör 16F877. Yardımınızı bekliyorum. :(

birumher

http://www.melabs.com/resources/fp.htm
adresinden
fp.zip i çekebilirsin orada 24-32 bit floating point data tiplerinin picbasic için yazılmış halleri var. Integer yerine flating point kullanırsan olabilir. Eğer muhakkak integer kullanmam gerekiyor diyorsan teker teker yazmak lazım ben bir bakarım bende integer için yazılmış birşey olup olmadığını hatırlamıyorum varsa yollarım
Birkan.Herguner

minoet

FP routineleri ile yapmak mümkün ancak integer kullanmakta yarar var. Ayrıca 2^24 bit i sayısal olarak 7-segmentte gösterebilmekte önemli. Ayrıca floating point ile yapılacak işlemlerde code çok büyüyebilir. :)