TIBBİ CİHAZ ELEKTRONİĞİ

Başlatan ismailcal1, 28 Mart 2006, 20:46:27

ismailcal1

ARKADAŞLAR BANA TIBBİ CİHAZLARIN ELEKTRONİK DEVRELERİ İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLECEK VAR MI? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

Klein

Hocam o kadar geniş bir soru sordun ki, valla ne desek boş. tıbbi cihazların hepsinin karakteristiği birbiriyle aynı değil ki. Ama en önemli ortak özellikleri , gürültü izolasyonları. Dışarıdan en az gürültü alıp dışarıya da en az gürültü yayacak şekilde tasarlanmalı. gerçi bu kural bütün cihazlar için geçerli ama tıbbi cihazlarda biraz daha hayati önem taşıyor.

argeelektronik

konu nedir söylersen eminimki aramızda sana yardımcı olacak arkadaşlar vardır. sağlık ile ilgili cihazlarda en önemli nokta hijyendir.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

ismailcal1

benim isteğim şu: tıbbi cihazların elektronik devre şemaları ve çalışma pirensibi. bunu araştırmamın sebebi ise piyasada bu işi yapacak çok az sayıda elektronik ustamızın olması

aYe

Selam,

Bunun sebebi ustaların kötü olmasından değil.

Hastanelerin, hatta sağlık bakanlığının ihale açarken marka vermesi.

Şöyle düşün;

Diyelim ki ülkemizdeki tek cep telefonu alıcısı devlet ve hastaneleri olsun ve nokia marka cep telefonu diye ihale açılsın.

Burda bir üretim yapmanın anlamı ne olabilir ki???

Sözde ihale yapıyorlar, satıcı mason toplantılarında belli oluyor,  ihale edilen aracının kim olacağı.,

Birde güzellik salonlarında kullanılan tibbi sınıfa giren cihazlar var ki bunları merdiven altlarından tutta A.Ş. çatısı altına kadar çeşitli mekanlarda üreten sırf istanbulda 100 civarı firma-kişi var.
Nihayetinde alıcı devlet değil :)

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ilyas

İşin siyasetini bi kenara bırakırsak kardeşim ben sana laparoskopi ve genel cerrah cihazları hakkında istediğin bilgiyi verebilirim buraya yaz hem herkes öğrensin ortak bilgi paylaşımı olsun hepimiz öğrenelim

Hadi sor bakalım
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

teknisyen

biyo medikal teknisyeni olarak hızla gelişen saglık teknolojisine ayak uydurmak mümkün olmuyor artık ülkemizde hele hiçdeğil ülke olarak üretim yapan sayılı medikal firmalrı var ama malesef tam hiç biri teşekküllü değil hazırcı bir toplum oldugumuzdan mıdır yoksa ekonomik ve rekebet sebeblerindenmidir yada destek ve yatırım olmadıgındanmıdır bilemiyorum bu konu beni üzüyor bir türk olark

biyo medikal mühendisligi ve teknikerligi egitimi veren üniversitelerimiz var üzücüdürki onlarda yeterli değil medikal sistemler ve cihazlar tıp anotomisiyle başlayıp elektronik ve mekatronik sistemlerle bitiyor

ne yapmak ne üretmek yada tıp elektronigi hakkında ne bilmek istiyosun arkadaşım radyoloji görüntüleme - anestezi reanimasyon sistemleri ameliyethane sistemlerimi acil tıp sistemlerimi tıpta cihaz cok bunlar bazıları ne istedigini ne aradıgını belirtirsen daha detaylı bilgilere burdan sana herkes yardımcı olmaya çalışır

türkiyede bu sektörde sadace bir tane internet sitesi var üzücü ama öyle
türkiyede en fazla ragbet gören benim bildigim ve cevremdeki arkadaşların söyledigide o ki picproje baya bi genişletilmiş konu ve kadrosuyla önde geliyor ve bence burdaki kadrolaşma yapamiyacagı iş yok

tıp konusunda belki reklama kaçacak ama buraya bi ugra
hem ebook hemde biyomedikal mühendislerinin bulundugu bi site

www.cagan.org

ismailcal1

arkadaşlar ilginiz için teşkür ederim. bu konuyu araştırmamın sebebi günde yaklaşık 10 saat kadar internetteğim ama tıbbi malzemelerin devre sistemleri ve çalışma pirensibi hakkında karşıma bilgi çıkmadı.benim aradığım belli bir şey değil. bu konu hakkında bulabildiğim maksimum bilgiye ulaşmak. birkaç devre buldum ama açıklayıcı bir bilgi yok.
bulduklarım şunlar:ECG Amplifier ve EKG/EEG circuit
http://www.hemenpaylas.com/download/351334/tibbi_elektronik.rar.html

argeelektronik

arkadaşım madem aradığın belli bir konu yok o zaman sana bi öneride bulunmak istiyorum, tansiyon aletiyle işe başlıyabilirsin tansiyon aleti o kadar zor olmasa gerek bilgiğim kadarıyla kanın basıncını ve nabzı ölçüyor bu konuda pek bilgim yok ama öyle olduğunu sanıyorum bilen arkadaşlar sitede vardır,
kolay gelsin.
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

teknisyen

hocam yukarıda sana bi  link yazdım buradan birçok site ve cihazlarla ilgili döküman ve şema felan var buraya attık  bi bak

Ziya

Kendin tasarım yapacaksan şunlara dikkat etmeni tavsiye ederim. Yabancı ülkede olsan zaten bunları uygulamadan piyasaya ürün süremezsin. Ya lisans alamazsın yada tazminat davalarından dolayı iflasını istersin...

1. aynı sebepten arızalanmalara karşı tedbir alacaksınız (batarya yedekli, güneş paneli destekli, dizel jeneratör, ....)

2. yedeklilik prensibi, güvenlikle ilgili sistemlerin %100 yedeği bulunacak. Bu ya 2x%100 yada 3x%50 yedeklilik demektir. Bir sistem arızalandığında hemen hazırda bulunan yedeği devreye girecek.

3. farklılık prensibini, ölçüm veya müdahele sistemleri farklı mühendislerce ve birbiri ile irtibatı olmadan ve tamamen farklı prensiplerle çalışacak şekilde tasarlanacak. (2 out of 4 durumunda hata kabul edeceksin gibi, 4 yedeğin en az 3 üne güveneceksin)

4. fiziksel ayrım, dış etkilerle arızalanan sistemin yedekleri aynı dış etkiden etkilenmeyecek konumda yerleştirilecek.

5. güvenilirlik prensibi, kullandığın insan kaynaklarından başlayarak ürünün oluşmasına kadar kullanılan her şey en üst seviyede kalite kontrolden geçecek.

6. Olasılıksal güvenik analizi çıkartacaksın ve tasarımının zayıf yönlerini güçlendireceksin.

7. fail safe (güvenli konuma düşme), arızalanan sistem, diğer sistemlere zarar vermeyecek konuma otomatik gelecek şekilde tasarlanacak,

8. deneme işletmesi yapacak, ortaya çıkabilecek her türlü arıza koşulunu test edeceksin.

....

kullanılan malzemelerin insan dokularına zarar verip vermediğinden tut, ergonomisine kadar her şeyine dikkat edeceksin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey