yardıma ihtiyacım vaRR!(PROJE:IŞIK KONTROLÜ)

Başlatan yagmurlu, 01 Nisan 2006, 14:35:00

yagmurlu

ARKADAŞLAR MERHABA
ben yeni üyeyim.başlıktada dediğim gibi yardıma ihtiyacım var.ışık kontrolü bir pic devresi yapmam gerekiyor.hiçbirşey bilmiyorum ve nasıl yapmam gerektiği hakkında hiç bi fikrim olmadığı halde ben görevlendirildim.
projenin içeriği şu;
tasarladığım devrede butona bastığımda devrede bulunan lambanın parlaklığının azalıp artması durumu kontrol edilecek.fakat bu kontrol potansiyometre ile değil pic ile olacak.
devre şeması nasıl olur.ve tabiki pic yazılımı?
arkadaşlar çok şeymi yazdım ve istedim:) ama dediğim gibi çok sıkıntıdayım ve bana birilerinin yardım etmesi gerek :cry:
eğer bana yardım edebilecek yada tam olarak elinde böyle bi projesi olan lütfen benimle paylaşsın.şimdiden teşekkürler...

ipek

selam yagmurlu aramiza hosgeldin elbette forumumuzun ilkesi yardimlasmak paylasmak once istenen seyin siparis verir gibi değilde
kriterleri tam olarak verir isen mutlaka yardim alacaksin
ornegin can alici soru su ac mi dc mi elindeki pic' programlayan duzenek mevcutmu ???? kolay gelsin
not size bi fikir verebilmesi icin
http://www.hemenpaylas.com/download/368845/Dimmer_con_PIC12C508.rar.html

ismetelk

yani dimmer yapacaksın bu sitede yada google da dmmer diye arattırırsan bi çok şey bulabilrisin amacın sırf bu ödevi yapmaksa bulduğun devrelerden birini yapıp tanıdığın birine de programlattır olsun bitsin ama pic hakkında bişeyler öğrenmek istiyorum diyosan her şekilde yardımcı olmaya çalışırız

stlg

Sevgili yagmurlu
Arkadasım ac220v bir lambamı kontrol edeceksin yoksa 12v normal dc ile calısan bir  lambamı eger dc ise, bir pıc ve bir mosfete ihtiyacın olacak ışıgın parlaklıgını pwm metodu ile ayarlayabilirsin ac de ise yuk kontrolunu triyak ile yapman gerekiyor kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Sevgili yagmurlu
Arkadasım ben bu şemayı bir kitaptan aldım kendim denemedim BU DEVRE 220V UCLARINA DİREKT BAGLI OLDUGUNDAN COK DİKKAT EDİLMELİDİR  :oops: burada pıc beslemesinide 220v uzerinden 5v ta dusurulerek almıştır alttaki 1M luk direncler sıfır geciş dedektoru icindir butonlarla artı ve eksi yonde dim edilebilir kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/396627/picli-dimmer.bmp.html
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Sevgili yagmurlu
Birde microchip in bir uygulaması var acık kodlarda verilmiş bir incele istersen kolay gelsin

http://www.hemenpaylas.com/download/492549/40171a_1_.pdf.html

aYe

Selam,

Hiç bir fikriniz olmamasına rağmen neden görevlendirildiniz?

Bir okulda öğrenciyseniz ve size böyle bir proje verildiğine göre ilgili bir alan da eğitim alıyorsunuz.

Bu durumda sorun "pic serisini bilmemek" ise bu makul, birşeyler yapılır.

Ama sorun "hiçbirşey bilmemek"se projeyide vermeyin, zaten birşey bilmiyorsunuz, nedir yani, gününüzü yasayin.

Yok bir firmada çalışıyorsanız hiç bir problem yok, bugün git yarın gel modeli yaparsınız, sadece lisans'a bakarak eleman aldiklarina göre dalga gectiginizi farketmeyeceklerdir.

İyi calismalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)