optik yöntemle dinamik cisimlerin hız ölçümü

Başlatan taless, 26 Nisan 2006, 19:39:28

taless

pic 16f877 kullanarak örneğin kurşunun hızını km/saat olarak 3 digit displayde görmek istiyorum.cisim birinci sensörden geçerken timeri aktif yapacak.2 sensörden geçerken timeri durduracak.displayde aşağı yukarı butonlarla girdiğim mesafeyi hafızaya almak istiyorum ve bu mesafeyi süreye bölerek hızı displayde km/saat olarak görmek istiyorum.arkadşlar bu benim bitirme tezim.işin içinden çıkamadım.yardımlarınızı bekliyorum özellikle programlama kısmı için.şimdiden teşekkürler...

Erol YILMAZ

@taless;
timer
Kursunu nasil bir sensorle algilamayi dusunuyorsun ?

PIC te Capture modu var. Timer ile Periyot yakalanabilir.
Onu biraz incelemen gerekiyor.
Bu arada iyi hedef alamazsan neler olacagini tahmin etmek istemiyorum.
Kolay Gelsin...

Ziya

MKE nin fişeksan tesislerinde bu tür ölçümler yapılıyor. Bunun için yanlış hatırlamıyorsam bir Avusturya firmasının (AVR olabilir) tezgahı vardı. Peşpeşe, belirli bir mesafe aralığında (2 m gibi) iki adet kare pencere içerisinden fişek saçmaları geçerken hız ölçümü yapılıyordu.

Optik sensor arrayleri kullanabilirsin. Ya da iki kağıt levhayı gergin bir şekilde aralarında mesafe olacak şekilde yerleştirirsin. Mermi kağıtları delerken uyguladığı kuvvet kağıt yüzeyinde çekme kuvvetine dönüşür. Bunu da herhalde bir şekilde algılayabilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

z

Hic denemedim fakat calisir gibime geliyor. Iki paralel aynaya 90 dereceye yakin bir aciyla laser pointerden isik yollarsan isik perdesi olusmasi lazim.

Laseri de uygun bir fotodiyodla algilarsin. Aynalar arasindan mermi gecerken isin demeti kesilir ve mermi gecti sinyali uretilir.

Aralarinda 1m mesafe bulunan iki sensorden birisi timeri baslatir digeri de durdurursa;

Mermi hizini, Timer_Clk / Timer_Icerigi bagintisindan dogrudan m/sn olarak hesaplarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

sevgili Taless gonul isterki bizim insanimizda ortaya bir seyler
cikarsin fikir alabilmen icin
http://www.mars.dti.ne.jp/~ogura/e_hobby/bbspeed.html
kolay gelsin.......

taless

arkadaşlar işin mantığını tam olarka biliyorumda benim sorunum programlamasında.programlama konusunda yardım edersiniz sevinirim.yapacağım işlem önce mesafeyi aşağı yukarı butonlarla 3 adet displayde görüp hafızaya almak ve timerde elde ettiğim süre ile bölüp sonucu km/saat cinsinden görmek. programlaması konusunda yardımcı olursanız sevinirim

taless

hocam site için gercekten cok teşekkur ederim. yabancı dilde tıkandım biraz ama cok yardımcı oldu.

mhk

Programlama konusunda birçok yöntem olabilir. Eğer 2 sensör düzeneği( Kurşunun 1.sensörü geçip timer'ı başlattığı,2.sensöre ise timer'ı duraklattığı ) oluşturulduysa  kesme ve timer kullanılarak sonuç alınabilir. Şöyleki; 1.kesme sonunda timer 0 yapılarak başlatılır. 2.kesmede ise timerın değeri okunur. Geçen zamana göre hesaplama yapılır ve hız bulunur.Diğer bir yöntem ise kesme kullanmadan minimum gecikmeli bir döngü içerisinde de yapılabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Erol YILMAZ

@mhk,
Timer i sifirlamaya gerek yok diyor, Microchip.

Ilk okudugunuzu kaydedin 16 bit olarak.
ikincisini de kaydedin.
ikinciden birinciyi cikartin.

Sure, timer i a$iyorsa, problem olur.

mhk

Alıntı yapılan: "Erol"@mhk,
Sure, timer i a$iyorsa, problem olur.

Bu yüzden 0 lamak mantıklı. Çünkü timer sürekli saydığı için , o an ölçülen değer timer değerinin sonuna gelmiş olabilir ve ölçüm hatalı olacaktır. En mantıklı olanı 0 yapıp süre aşımınıda hesaba ktıp, öyle ölçüm almaktır. Süre aşıyorsa timer ile süre aşımını kontrol eden değişkenlerle süre artırılabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana