Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Ezan Vakti Hesaplama

Başlatan elektroombank, 19 Temmuz 2006, 19:02:31

elektroombank

Bilindiği üzere ezan vakitleri sürekli olarak değişiyor.Yani sürekli kayıyor.PİC ile ezan okuyan saat yapmak istiyorum.Fakat zaman sürekli değişiyor.Yani saat en az 10 yıllık ezan vakti bilgisi hafızasında tutmalı

Hee birde şu var.PIC in bulunacağı bölgeye, ülkeye göre ezan vakti farklı saate kaymış oluyor.Yani işin içine birde PARALEL ve MERİDYEN ler girmiş oluyor.

Dolayısıyla bunun bir matematiksel formulü var ve bu formule göre düzenli bir şekilde vakit hesaplanabiliyor.

Bu formul hakkında bilgisi olanlardna yardım bekliyorum

OG

Burada birşeyler var. Bunun formulu esasen PC için yazılmış namaz vakitleri programları içinde vardır. Bununla ilgili hazır kodlar falan da vardır sanıyorum.

http://ferruh.mavituna.com/article/?546,0,1
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

argeci

selamün aleyküm alperen'i bende tavsiye ederim biraz ince ayarla tam tutuyor
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

mustafacan

Bir camimizde gördüm çok hoşuma gitti. Fotorafını çektim. Görmeyen arkadaşlar görsün istedim.  Güzelde tasarlamışlar. Galiba böle bişi tasarlıyacaksın doğrumu?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

OG

Miladi'den Hicri'ye Dönüşüm Gerekli olabilir.

http://rapidshare.de/files/26314146/takvim.zip.html

Burada Arabistan'ın kullandığı amerikan almanaklı takvimden dönüşüm yaptım. Onlarınki 1 gün geriden gelir

d=d+1

ve

d=d-1

eklentilerini ben yaptım, uydurabilmek için.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektroombank

Ezan vaktini hesaplamak istemedeki kasıt Güneşin Batışı ve doğuşu zamanlarını saptamak.Hepimiz sensörlü bahçe ışıkları filan uğraşmışızdır.Gece olunca yansın filan diye.Ama bazen sensorun üzerinde ışık geldimi doğru dürüst çalışmıyor.Burdada bir ihtiyaç doğuyor.

Ne zaman güneş doğuyor ve ne zaman güneş batıyor. Bunları hesaplayabilirsek PIC ile her sisteme adapte edebiliiriz.

Fakat sorun ULUSal olmak.yani her yerde gün farklı saatlerde doğuyor.Bu mevsimlere göre değişiyor.Bölgeye göre değişiyor vs.

İnsanların sadece ÜLKE SEçimi yapabileceği cihaz en az 10 yıl bu vakit hesaplamasını kendi kendine yaparsa bir çok yerde böyle bir şeyi  kullanabiliriz.

Verdiğiniz örnekleri baktım.Fakat kesin bir formul çıkaramadım.

YArdımlarınızı bekliyorum.

ise

alperen arkadaşımızın yaptığı programda bunlar detayları ile çıkıyor.
güneşin doğuşu ve namaz vakitleri astronomik olarak hesaplanmış  help dosyasında kullanımı anlatılmış. buradan kendin dll dosyası içerisindeki fonksiyonları çıkarman gerekiyor. istersen bunu saniye saniye bulabilirsin.
yılda 5saat 45 dakika  kaydığından dolayı her yıl namaz için aynı zamanı kullanamıyoruz. sadece güneşi doğuşu kullanılacaksa aynı vakti kullanabilirsin.  salaattime programınıda kullanabilirsin kooordinatları girildiğinde güneş doğuşunu size verir.

elektroombank

yazılım PIC de yapıalcak.Dolayısıyla Dll kullanamayacağız.

Gün doğuşu dışında diğer vakitlerde olsa iyi olabilir

kesmez

Alıntı YapDolayısıyla bunun bir matematiksel formulü var ve bu formule göre düzenli bir şekilde vakit hesaplanabiliyor.
Bende biraz araştırdım bu vakitleri hesap etmenin bir yolu yok veya ben bulamadım..
Böyle bir cihaz takvim saat ısı ezan vakti geldiğinde haber veren bir cihaz yapmayı planlamıştım.. biraz bilgim var aktarayım..
Ezan vakitleri zaten peryodiktir. mesela 20 temmuz 2005 tede 2006 dada 2007 dede ezan vakitleri hep aynı saattedir.. sadece artık gün sorun çıkarabilir oda halledilebilir..
ezan vakitleri en fazla 2 dakika aralıklarla azalıp artıyor.. yani bir önceki gün örneğin sabah ezanı bugünün sabah ezanından ya 2 dakika önce  ya 1 dakika önce veya 1 dakika yada 2 dakika sonra okunuyor.. veya vakit değişmiyor ...
yani 5 durum söz konusu..
yani bu da demektirki 3 bitlik bir bilgi ile bir sonraki günün ezan vaktini hesaplaybilirsiniz..
her gün için 6 vakit (imsak dahil) düşünürsek 6x365x3 =6570 bit lik bir hafıza ile bütün ezan vakitlerini hesap ettirebiliriz.. tabi rtc kullanmak kaydıyla..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektroombank

biraz daha açabilirsen sevinirim.Tablou kaydırmalı mı kullan diyorsun

kesmez

mesela ..
ocak 1 sabah ezanı atıyorum saat 6:00
ocak 2 sabah ezanı saat 6:01
.
.
aralık 31 sabah ezanı 5:59

bize 26 temmuz sabah ezanı vakti lazımsa hergün için 3 bitlik sabah ezanı vaktini ekleyerek ocak 1 den temmuz 26 ya kadar hesap et..
tabi önce saati 6x60+01 gibi dakka miktarına dönüştür..
kısacası sen dün sabah ezanının vaktini bilsen bende sana bugün sabah ezanının 1 dakka sonra olduğunu söylesem nasıl bugünün sabah ezan vaktini hesaplıyorsan aynen öyle..

ise

kaydırmalı sistem pek doğru olacağını sanmıyorum bazen 2 gün aynı saatte olabiliryor  bu güneşin durumuna bağlı her yıl için aynı saat kullanılamıyor çünkü yılda 5 saat 45 dakika kayma oluyor. alperen arkadaşımızın programında detaylı olarak açıklanmış. ince ayar yapılarak çok iyi sonuç çıkıyor..

kesmez

Alıntı Yapher yıl için aynı saat kullanılamıyor
2003 2004 2005 2006 diyanet takvimlerinden ezan vakitlerine baktım ve aynı tarihlerdeki ezan vakitlerinin aynı olduğunu gördüm..
5 saat 45 dakika değişmesi hiç problem değil..

Alıntı Yapbazen 2 gün aynı saatte olabiliryor
2 dakika önce ise  "000"
1 dakika önceyse  "001"
aynı vakitse  ..      "010"
1 dakka sonraysa  "011"
2 dakika sonraysa "100"

eğer aynı vakitse "010" bilgisini görecek ve  bir önceki günün ezan saatini yeni ezan saati olarak tespit edecek, yani bir önceki ezan saatinin üstüne sıfır ekleyecek....

elektroombank

http://picproje.org/upload/ivirzivir/GÜNEŞ%20TAKİP%20SİSTEMİ.rar

dosyalarda böyle birşey var fakat link hatalı.Acaba işime yarayan birşeymi?

elektroombank

Aslıdan formül DiyaNet 'in sitesinde bile.Web siteleri asp ile yapılmış.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/vakithes_namazvakti.asp

Yukarıdaki adresten şehir seçip aylı dediğimizde sorgulama yapıyor.ve 1 aylık kayır listeliyor.Fakat sonuçları listelerken de anlaşılıyor ki bu veriler DB den değil hesap yolu ile getiriliyor ekrena.

Yani sitenin o bölümünü yapan Asp Coder bu formulü biliyor.Diyanet ni web admin lereine diyanete mail attım ama bir cevap gelmedi.

Tanıdığı olan var mı orada?