Picbasic Pro Reelde Çalışmıyor

Başlatan 106Tuner, 20 Aralık 2008, 17:03:15

106Tuner

Arkadaşlar Ete hocamızını dersleri çok yararlı proteusda uzunca zaman çalışdıktan sonra ... board aldım netten sabırsızlıkla lcd üzerine çalışmak için ete hocamızın yayınladığı kodu hemen 16F877A'ya yükledim ama çalışmadı boardu aldığım yerden verilen cdde örnek programı yukleyince hatasız çalışıyor. budurumu boardu aldığım yerdeki arkadaşlara söylediğimde fuselerde sorun yaşadığımı sölediler. bana bu konuda yardımcı olurmusunuz netten araştırmalarıma rağmen sonuca varamadım yardımlarınızı bekliyorum.

Microcode Studio Plus 2.3.0.0
ve
Picbasic Pro 2.47 Kullanıyorum

netten bulduğum

@ DEVICE pic16F877a
@ DEVICE pic16F877a, WDT_ON
@ DEVICE pic16F877a, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F877a, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F877a, XT_OSC

bu fuselerde işe yaramadı nasıl ne yapacağımı şaşırdım yardımlarınızı bekliyorum ete üstadım.

Tagli

@ DEVICE pic16F877a, WDT_OFF yaparak bir dene.
Gökçe Tağlıoğlu

ilker_32

Bu konfigürasyon ayarlamalarının hepsini hata olarak mı gösteriyor?

@ DEVICE pic16F877a 

106Tuner

Alıntı yapılan: "Tagli"@ DEVICE pic16F877a, WDT_OFF yaparak bir dene.
denedim olmuyor hatada vermiyor ama programda çalışmıyor.

106Tuner

Alıntı yapılan: "ilker_32"Bu konfigürasyon ayarlamalarının hepsini hata olarak mı gösteriyor?

@ DEVICE pic16F877a 

hata olarak göstermiyor ama bu yöntemde işe yaramadı.

ilker_32

@ __CONFIG _CP_OFF & _WDT_OFF & _BODEN_OFF & _PWRTE_ON & _XT_OSC & _LVP_OFF & _DEBUG_OFF & _CPD_OFF

Bunu dene,

ilker_32

Yukarıdakini deneme PIC16 serisi kullanıyorsun,

Mplab kullanmıyorsan,

View/compile and programs/asembler/USE Mpasm

buradaki kutucuğu kaldır.

Ve WDT'yi kapat

@ DEVICE pic16F877a, WDT_OFF

106Tuner

Alıntı yapılan: "ilker_32"Yukarıdakini deneme PIC16 serisi kullanıyorsun,

Mplab kullanmıyorsan,

View/compile and programs/asembler/USE Mpasm

buradaki kutucuğu kaldır.

Ve WDT'yi kapat

@ DEVICE pic16F877a, WDT_OFF

mplabı kullanarakda denedim olmadı kullanmıyarakda nasıl bir iş çözemedim:(

ilker_32

Senin kodunda problem yok. Sen hatanı başka yerde aramalısın.

papsukkal

hocam ben tam olaraak anlayamadım. kodları hex mi yapamadın hex yaptın yükleyemedin mi yoksa yükledin çalışmadı mı? galiba yükledin ama lcd de birşey göremedin. eğer böyle ise aldığın kit üzerinde lcd bağlantılarını hangi porttan yapmışlar ona bak.  ETE hocanın kodları B port üzerindendir genelde. ben sigortalar ile sorun olacağını tahmin etmiyorum

106Tuner

Alıntı yapılan: "papsukkal"hocam ben tam olaraak anlayamadım. kodları hex mi yapamadın hex yaptın yükleyemedin mi yoksa yükledin çalışmadı mı? galiba yükledin ama lcd de birşey göremedin. eğer böyle ise aldığın kit üzerinde lcd bağlantılarını hangi porttan yapmışlar ona bak.  ETE hocanın kodları B port üzerindendir genelde. ben sigortalar ile sorun olacağını tahmin etmiyorum

hex yaptım problem yok porttdada problem yok programı proteusda deniyorum calısıyor pice atınca hiçbir işlem yapmıyor.

106Tuner

İlginize teşekkürler arkadaşlar sorunu buldum.

Sorun Kristal bozulmuş yazılımda ararken donanımda bulduk problemi. ilginiz için teşekkürler...

Alıntı yapılan: "106Tuner"
Alıntı yapılan: "papsukkal"hocam ben tam olaraak anlayamadım. kodları hex mi yapamadın hex yaptın yükleyemedin mi yoksa yükledin çalışmadı mı? galiba yükledin ama lcd de birşey göremedin. eğer böyle ise aldığın kit üzerinde lcd bağlantılarını hangi porttan yapmışlar ona bak.  ETE hocanın kodları B port üzerindendir genelde. ben sigortalar ile sorun olacağını tahmin etmiyorum

hex yaptım problem yok porttdada problem yok programı proteusda deniyorum calısıyor pice atınca hiçbir işlem yapmıyor.

ete

Bir büyük tavsiyesinde bulunayım. Artık Atasözü haline getirmek gerek bu sözleri.
- Çalışmayan devre yoktur çalıştırılamayan devre vardır.
- İsis de çalışan her şeyin gerçekte çalışması mutlaka gereklidir.
 Çalışmıyor ise sorunu devre elemenlarınızda bağlantılarda arayınız.
- Programlama yada derleme esnasında hata vermeyen bir pic mutlaka çalışır. Çalışmıyorsa devrenizi , malzemenizi veya bağlantılarınızı kontrol ediniz.
- Pic in besleme bacaklarına mutlaka vede mutlaka 100nf kondansatör bağlamayı ihmal etmeyin. Bu kondansatörü 7805 in hemen yanına koymayın. Koydunuz ise mutlaka 1 adet de picin besleme bacaklarına bağlayın. Pek çok kişi nasıl olsa 5V hattıdır nerde olsa sorun olmaz deyip bu kuralı çiğniyorlar ve sürekli olarak sorunlar ile boğuşuyorlar. Bu kondansatörün filtre özelliğinden başka daha önemli bir görevi var o yüzden bağlanması elzem ama picden 1cm daha uzak mesafede olmasın lütfen.
- Pic beslemelerini  0-9V trafodan alacağınız AC voltajı bir köprü diyot ile DC ye çevirerek ve en azından 2200Mf kondansatör bağlayarak 7805'e girin. Girişe yine 100nf kondansatör bağlayın. 7805 in 5V tarafına en azından 47-100Mf arası bir kondansatör bağlayın.
LCD aydınlatmalarını kesinlikle 7805 den beslemeyin. Uygun direnç yada LM317 kullanarak 7805 öncesi DC voltajdan besleyin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ORC

Alıntı yapılan: "ete"Bir büyük tavsiyesinde bulunayım. Artık Atasözü haline getirmek gerek bu sözleri.
- Çalışmayan devre yoktur çalıştırılamayan devre vardır.
- İsis de çalışan her şeyin gerçekte çalışması mutlaka gereklidir.
 Çalışmıyor ise sorunu devre elemenlarınızda bağlantılarda arayınız.
- Programlama yada derleme esnasında hata vermeyen bir pic mutlaka çalışır. Çalışmıyorsa devrenizi , malzemenizi veya bağlantılarınızı kontrol ediniz.
- Pic in besleme bacaklarına mutlaka vede mutlaka 100nf kondansatör bağlamayı ihmal etmeyin. Bu kondansatörü 7805 in hemen yanına koymayın. Koydunuz ise mutlaka 1 adet de picin besleme bacaklarına bağlayın. Pek çok kişi nasıl olsa 5V hattıdır nerde olsa sorun olmaz deyip bu kuralı çiğniyorlar ve sürekli olarak sorunlar ile boğuşuyorlar. Bu kondansatörün filtre özelliğinden başka daha önemli bir görevi var o yüzden bağlanması elzem ama picden 1cm daha uzak mesafede olmasın lütfen.
- Pic beslemelerini  0-9V trafodan alacağınız AC voltajı bir köprü diyot ile DC ye çevirerek ve en azından 2200Mf kondansatör bağlayarak 7805'e girin. Girişe yine 100nf kondansatör bağlayın. 7805 in 5V tarafına en azından 47-100Mf arası bir kondansatör bağlayın.
LCD aydınlatmalarını kesinlikle 7805 den beslemeyin. Uygun direnç yada LM317 kullanarak 7805 öncesi DC voltajdan besleyin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Ete

Tecrubelerinizi pylastıgınız için teşekkürler hocam  ;)

ibo1973

config ayarları picle ilgili olrak pbp klasöründe bulunan picismi.inc dosyasından yapılır eğer mcs de ayarlamak gerekiyorsa picismi.inc dosyası bulunur pbp un içinde ve diğer ayarlar disable edilir

18f2550.inc dosyasının içeri bu şekilde disable edilir
;****************************************************************
;*  18F2550.INC                                                 *
;*                                                              *
;*  By        : Leonard Zerman, Jeff Schmoyer                   *
;*  Notice    : Copyright (c) 2006 microEngineering Labs, Inc.  *
;*              All Rights Reserved                             *
;*  Date      : 06/05/06                                        *
;*  Version   : 2.47                                            *
;*  Notes     :                                                 *
;****************************************************************
        NOLIST
    ifdef PM_USED
        LIST
        "Error: PM does not support this device.  Use MPASM."
        NOLIST
    else
        LIST
        LIST p = 18F2550, r = dec, w = -311, w = -230, f = inhx32
        INCLUDE "P18F2550.INC"	; MPASM  Header
;        __CONFIG    _CONFIG1L, _PLLDIV_1_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L & _USBDIV_2_1L
;        __CONFIG    _CONFIG1H, _FOSC_HSPLL_HS_1H
;        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_512_2H
;        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H
;        __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L & _XINST_OFF_4L
;        __CONFIG    _CONFIG5L, _CP0_ON_5L & _CP1_ON_5L & _CP2_ON_5L & _CP3_ON_5L
       NOLIST
    endif
        LIST
EEPROM_START	EQU	0F00000h
BLOCK_SIZE	EQU	32

ve mcs de bu şekilde config edilir

@        __CONFIG    _CONFIG1L, _PLLDIV_1_1L & _CPUDIV_OSC1_PLL2_1L & _USBDIV_2_1L
@        __CONFIG    _CONFIG1H, _FOSC_HSPLL_HS_1H
@        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_1_2H 
@        __CONFIG    _CONFIG3H, _PBADEN_OFF_3H
@        __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L & _XINST_OFF_4L
@        __CONFIG    _CONFIG5L, _CP0_ON_5L & _CP1_ON_5L & _CP2_ON_5L & _CP3_ON_5L

configlerin ne işe yaradığı ilgili picin datasheed inden bakılır mcs ye nasıl ilave edebiliceğinizi ise mpasmın içinden picismi.inc dosyasına bakarak ve biraz okuma zahmetine katlanıp birazda mantık yürüterek rahatlıkla bulunabilir.

yani burda dikkat etmeniz gerek şudur pbp un içindeki picismi.inc dosyası ile mapsmın içindeki piciismi.inc dosyalarının isimleri aynı olduğu halde işlevleri farklıdır.