Optik izoleli Röle Sürme Devresi

Başlatan Salih, 25 Eylül 2009, 15:12:58

Salih

Optik izoleli röle sürme devrelerini genellikle bilgisayarlı kontrol
kartlarla birlikte kullanıyorum. Şu ana kadar satın alıyordum.
Artık kendim yapayım dedim. Bir devre tasarladım, çalışıyor.
Hem ihtiyacı olan arkadaşlar kullansın hemde önerisi olan arkadaşlar
dan yararlanayım diye yayınlıyorum.

nthere

SiVRiSiNEK

Salih

Alıntı yapılan: "enderpiyale"D1'in görevi nedir?
Röle akımı kesildiğinde oluşan self indüksiyon gerilimini söndürmek.
Bu yapılmazsa transistör yanabilir.

Okan AKÇA

roleyi opto izola ile yapıp sürmenin bir anlamıyok  opto izolasyon dijital girişlerde kullanılır sistemden parazitler ve gürültüler engellenmesi icin

Salih

Alıntı yapılan: "cyclone"roleyi opto izola ile yapıp sürmenin bir anlamıyok  opto izolasyon dijital girişlerde kullanılır sistemden parazitler ve gürültüler engellenmesi icin
Bu fikre katılmıyorum. Bütün röle çıkışlı PLC'lerde ve PC kontrol kart çıkışlarında röleler opto izolasyonla sürülür. Endüstriyel ortamlarda gürültü dışındada çeşitli problemler oluşur. Röle ve devresi toptan yok olabilir. Bu durumda bile kontrol kartı sağlam kalır:)

Ankaralı

BC327 yede gerek yok Bazı optoların çıkış akımı rahatlıkla röle sürüyor.Ayrıca rölede oluşan ters V'ı önlemek için rölelerin kendi içlerinde ters diyotlarıda var.Devre baya bi küçüldü  8O
@ NEXYS2

Murat Mert

S.A
Sn. Arkadaşlar bende opto ile direk minik röleleri sürdüm bir problem olmadı. TLP 521 optokuplörü ile sade ve güzel oldular.
mert07

Salih

Alıntı yapılan: "QarizmaCocuq"BC327 yede gerek yok Bazı optoların çıkış akımı rahatlıkla röle sürüyor.Ayrıca rölede oluşan ters V'ı önlemek için rölelerin kendi içlerinde ters diyotlarıda var.Devre baya bi küçüldü  8O

Bütün rölelerde ters diyot yok. Koymakta fayda var bence. Transistör kullanarak opto çıkış akımı sınırlamasından kurtulmuş oluyoruz.

nthere

Şöyle darlington çıkışlı röle sürmekte kullanılabilecek bir opto biliyrmusunuz?
Herhangi bir opto ve uln2003a ilede güzel bir uygulama yapılabilir ama ben uln2003a entegresinide kulanmadan direk opto ile 12V röle sürmek istiyorum.
Gerçi uln kullandığımızda içerisindeki diyor sayesinde rölelere ek diyot koymamızda gerekmiyor.

Eagle_Tim

4N29 ve bu serinin bir bölümü darlington opto olması lazım, bildiğim kadarı ile 100 mA civarı akım akıtılabiliyordu. devredeki transistör yerine doğrudan darlington bir opto çıkışıyla rölenin sürülmesi daha güzel olur bence..
Software and Hardware Design...

Okan AKÇA

bunca tartışma bosuna gerek yok  bana faydası oldunu gösterin inanayım  role zaten izole ediyor diger hattal

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: "salih"
Alıntı yapılan: "cyclone"roleyi opto izola ile yapıp sürmenin bir anlamıyok  opto izolasyon dijital girişlerde kullanılır sistemden parazitler ve gürültüler engellenmesi icin
Bu fikre katılmıyorum. Bütün röle çıkışlı PLC'lerde ve PC kontrol kart çıkışlarında röleler opto izolasyonla sürülür. Endüstriyel ortamlarda gürültü dışındada çeşitli problemler oluşur. Röle ve devresi toptan yok olabilir. Bu durumda bile kontrol kartı sağlam kalır:)

hocam Siemens S7-200 serisinin içini bizzat görüp mıncıkladığım için kesin konuşayım röle çıkış katında opto izolatör yok sadece giriş kısmında var, çıkış katında ise bildiğimiz ULN2003 var

Okan AKÇA

yani olmasıgerkende o role sürmek icin izolasyon yapmak aptallık 8 senedir arge yapıyorsam bir bildigim varda yapıyorum

Salih

Alıntı yapılan: "cyclone"yani olmasıgerkende o role sürmek icin izolasyon yapmak aptallık 8 senedir arge yapıyorsam bir bildigim varda yapıyorum

cyclone arkadaşım her türlü fikri savunabiliriz ama yargılamadan konuşursak daha iyi olur.
Bende uzun senedir PC kontrol kartlarında ve PLC lerde opto izoleli röle çıkışlarını gördüm ve kullandım. Yani bu meseleyi fazla uzatmaya gerek yok herhalde. Bir tercih meselesi zaten. İsteyen dilediği şekilde kullansın.